Yunanistan Fasikülü, içindekiler

 

Yunanistan

Son güncelleme: 28/07/23
Contributors: Cem Eğrikavuk, Erol Akyigit, Monder
Map

BÜROKRASİ ve EVRAKLARIN HAZIRLANMASI

GİRİŞ İŞLEMLERİ

Kendi teknenizle Yunanistan'ın gümrük olan adalarından birinden giriş yapmak nispeten basit bir iştir. Vaktiniz çok kıt değil ise bir acenteye ihtiyacınız yok. Hem de işlemleri yaparken adayı ufak ufak dolaşmaya başlamış, Yunan bürokrasisi ile tanışmış ve devlet memurlarının tavırlarını görmüş de oluyorsunuz.

Bu sayfada (şimdilik) sahibinin de teknde olduğu varsayılmıştır. {Yetki belgesi ve gemici kağıtları ile işlem yapmayı bir anlatsa ne hoş olur}

Gerekli Evraklar

Bağlama kütüğü ruhsatnamesi, Registry

Pasaportlar (ihtiyaç sahipleri için vizeler)

Sigorta: Standart sigortaların üzerine Yunanistan'ın zorunlu kıldığı bazı koşullar var. Üçüncü parti hasarlar, çevre hasarları gibi... Bunlar poliçede net bir şekilde yazıyor olmalı. Israrla kontrol ediyorlar.

Crew List: Önceden hazırlanmış bir ekip listesi işinizi çok kolaylaştırıyor. Bazı limanlarda hemen oracıkta dolduracağınız bir form veriyorlar. Bazılarında işi yokuşa sürmek için acenteye yönlendirebiliyorlar. Detaylı bir ekip listesi şablonunu sitemizden indirebilirsiniz. Bundan beş kopya basmanız öneriliyor.

Türkiye'den çıkış transit log: Her limanda bakmıyorlar. Özellikle yakın mesafede mülteci ve kaçak yolcu sorunlarının olduğu adalarda titizler.

Liman Başkanlığı

Bağlandıkdan sonra en kısa sürede liman başkanlığına gitmeniz beklenmektedir. Teorik olarak gelip teknenizi ve içindekileri görmeleri beklenmektedir, ama nadiren tenezzüll ederler.

Bağlama kütüğünüzü ve sigortanızı kontrol edip ekip listelerinize ilk kaşeleri vuruyorlar. 15 € da liman harcı için ödeme alıyorlar.

Pasaport Kontrol

İkinci adres pasaport polisi. Genelde adanın cruise iskelesinde oluyor. Vizeleri kontrol edip pasaportlara ve ekip listelerine giriş damgasını vuruyorlar. Ekip listelerinden biri burada kalıyor. 

Önemli: Çoğu adada pasaportda KKTC giriş damgası olup olmadığını ciddi biçimde kontrol ediyorlar. Bu konuda çok titizler. 

Gümrük

Transit Log almak için gümrük ofisine uğranıyor. 

Transit Loglar hala eski usul karbon kağıt vs kullanılarak kalemle dolduruluyor. Çoğunlukla kendileri yapıyorlar, nadiren sizden bekliyorlar. Bilgileri bağlama kütüğünden birebir doldurmak önemli. Gemideki yolcular bölümüne liste ektedir yazmak mübah. Bazı sayfalarda kaptanın imzası gerekiyor. Teknedeki yakıt miktarı vs bilgilere yaklaşık birşeyler girmek yeterli.

Bu hizmetler karşılğı 30 € ödeniyor.

Cruising Tax

(Hala gümrükdeyiz)

9 Mayıs 2019'dan itibaren Yunanistan 7 metrenin üzerindeki tüm gemilere yeni bir vergi uygulamaya başladı. Internetten bir form doldurup banka veya postanelere yatırabiliyor. Bazı limanlarda TR ve ABD bayraklı tekneler transit log çıkartırken internetle uğraşmadan gümrük ofisine ödeyebiliyorlar. Gümrük memuru bir form doldurup makbuz karşılığı nakit ödeme alıyor. İstenirse birden çok ayın bedeli peşinen ödenebiliyor. Gümrük olmayan bölgelerde dolaşılacak ise avans ödemek tercih edilebilir.

Bedeller şöyle;

  • 7-8 metre: 16 € / ay
  • 8-10 metre: 25 € / ay
  • 10-12 metre: 33 € / ay
  • > 12 metre: 8 € / metre / ay

Dikkat edilmesi gereken şu: Bunlar takvim ayına göre tahsil ediliyorlar. Yani ayın otuzunda girip bir hafta sonra çıkarsanız iki aylık vergi ödemeniz gerekiyor. Kısa tatilleri planlarken dikkat edilmesi gereken bir nokta. (İstisna: Bir önceki ayın vergisini ödediyseniz, her ayın üçüne kadar yeni vergi ödemeden çıkış yapabiliyorsunuz. Örneğin Temmuzu ödediyseniz, 3 Ağustosa kadar çıkış yapabilirsiniz.)

Online Sistem:

Başlangıç https://www1.aade.gr/aadeapps2/etepai/ adresinde. Olay iki aşamalı. Önce sisteme kayıt yapacaksınız. Kullanıcı adınızı alınca sisteme girip yapıp vergi formunu dolduracaksınız. Daha sonra ilave aylar için vergi yatırmanız gerekirse aynı kullanıcı adını kullanabilirsiniz.

Formdaki üç bölüm de doldurulacak; Ship, Person ve Tepai Info. Hangi ayları ödemek istediğinizi üçüncü bölümde işaretliyorsunuz. Toplam tutarı yukarıdaki listeden kontrol edin. Tekenin tam boyunda nokta/virgül hatası olmasın.

(Tüyolar: Formda bazı tutarsızlıklar var. Firma ismini doldurmaya zorlarsa, özel tekne için sahibini adını yazın. Vergi numarasına zorlarsa, TC kimlik yazın. vs...)

Formu hem ekrandan basabiliyorsunuz, hem e-posta gönderiyor. Ama illa basmanız lazım. Banka da postane de istiyor. Ödemeyi yaptıktan sonra makbuzu da formu da kaybetmeyin. Liman başkanlıklarının en titiz baktığı konu oldu.

Liman Başkanlığı (tekrar)

Transit logu ve vergi makbuzunu aldıkdan sonra liman başkanlığına bir kere daha uğranıyor.

Ekip listesi üzerine bir miktar daha kaşe vuruyorlar. (ve bir kopyasını alıyorlar.)

Transit logun beşinci bölümündeki liman kayıtlarının ilk satırını dolduruyorlar. Burası çok önemli! Her satırın ilk sütunu o limana geliş bilginiz, ikinci satırı ayrılış bilginiz. İlk sütuna nereden geldiğinizi yazıyorlar (ilk satırda bu Türkiye'deki çıkış limanınız oluyor) ikinci sütuna nereye gideceğiniz. Daha doğrusu nereye gitmeye niyetli olduğunuzu. Deniz koşullarına göre farklı bir adaya gittiğinizde bir sıkıntı çıkmıyor. 

Teorik olarak ayrılış bilginizi limandan çıkacağınız zaman doldurmaları gerekiyor, ama çoğu başkanlık daha giriş yaparken doldurmaktan çekinmiyor. Çıkış tarafını doldurmadan ayrılmamak çok önemli. Bir sonraki limanda "kaçmış" muamelesi görebiliyorsunuz ve ciddi cezası var.

Seyahatiniz boyunca liman başkalığı olan her adaya uğradığınızda bu bölümü doldurtmanız bekleniyor.

YUNAN ADALARI GENEL BAKIŞ

Yunan adaları kendi içinde gruplamalar yapılarak ifade edilmektedir. Bu grupların isimleri kullananlara kolaylık olması açısından Yunan resmi kaynaklarından alınan ve uluslararası alanda kullanılan şekliyle ifade edilmiştir. Bunlar, Ionian, Argo Saronic, Cyclades, N.Aegean, Sporades, Dodecanese ada gruplarıdır. Bu gruplar dışında Girit tek başına ayrıca incelenmektedir.  
Aramalarda kolaylık olması açısından farklı renklerle ifade edilmiştir. 


Yunan Ada Grupları

 

 

 

 

 

 

 

 

Film Çekilen Adalar

Yunan adalarında birçok film çekilmiştir. Film çekilen yerler genelde güzel manzaralı ve hikayesi olduğundan gezginler buralara ilgi gösterirler. Aşağıda film isimleri ve yanında hangi adada  çekildiği eklenmiştir.

Le grand bleu > Alonissos, Mamma mia > Skiathos, skopelos, pelion,Tiger Zinda Hai > Naxos, Tashan > Milos, nafplion, Before Midnight > Pylos, kardamylı, Opa > Patmos, Alexis zorbas > Girit, High reason > Girit, Summer lovers > Santorini, For your eyes only > Korfu, The bourne identity > Mikonos, Captain corelli’s mandolin > Kefalonia, Shirley valentine > Mikonos, Lara croft tomb raider > Santorini, Boy on a dolphin > Hydra, Phaedra > Hydra, The gunes of Navarone > Rodos, Mediterraneo > Meis, Pascali’s island ve el greco > Rodos, Two face of January > Girit.  
Comments

Sizin için hazırlanan translogda giriş ve çıkış kaşelerinin basıldığı sayfalara benzer bir grup sayfa daha var. Şöyleki; örneğin Kuşadası'ndan çıktınız ve Samos'a girdiniz. Buradan sonra Avrupa bölgesini terk edecekseniz (Yani direkt olarak Türkiye'ye dönecekseniz) çıkış kaşesinin basıldığı sayfa başka, yok ben Samos'tan giriş yapıp oradan çıkıp Kalimnos'a gideceğim derseniz (Yani çıkış yaptığınız adadan Türkiye'ye değil başka bir adaya gidecek ve nihayetinde oradan Türkiye'ye çıkış yapacaksanız) aynı kaşeyi farklı bir sayfaya basmaları gerekiyor. Bu sayfalar da birbirine çok benziyor ve genelde sizin aynı adadan Türkiye'ye dönüş yapacağınızı öngörüyorlar. Eğer yanlış sayfaya giriş çıkış kaşesi basılırsa, sıkıntı. O sebeple niyetinizi iyi anladıklarına emin olun.

Yeni yorum ekle
Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.