Thira (Thyra)

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 29.06.2020
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Cem Eğrikavuk, Monder

İtalyanların taktığı ismiyle Santorini, devasa bir volkan kalderasına kurulmuş, olağanüstü görselleri olan bir ada. Tabi böyle bir güzellik muazzam sayıda turisti de çekiyor. En kalabalık adalardan biri.

Adalara huzur aramak için gidiyorsanız, burası sizi göre değil.Yatçılar için önemli bir sıkıntısı da limanları. Ana liman Skala küçük yatlara uygun değil, Vlikadha'da yer bulmak sorunlu. O yüzden tekneyi Ios'da bırakıp motorla gelmek daha mantıklı.

Thera ana şehir görmeye değer çok güzel. Ola diğer şehir.

Ada bir kere gezmek için ideal, sonrasına siz karar verin. Çok kalabalık.

Adaya özel Assurtiko üzümü ve şarabı var tatmadan dönmeyin.

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar: 

Vlikadha limanı sığlıkları ile meşhur. Artık su altında kalmış tarihi mendireğe dikkat edilmeli. Özellikle tekne derinliği 2 metreden fazla ise dikkatli olmanız önerilir.

Yanaşma, Demirleme: 

Ana liman Skala küçük yatlara uygun değil. Deniz çok hızlı derinleşiyor. 20-30 metrelere demir atmak gerekir. Açıkta bazı tonozlar var, çok uzun halatla karaya bağlanmak gerekiyor. Ama bunlara teknenizi bırakıp karaya çıkamazsınız.

Vlikadha aslında epey kapasiteli bir marina olmuş, ama günübirlik çalışan onlarca katamaran tüm iç limanı kapatmış durumda. Ziyaretçi yatlara ancak iskelenin dışında, üst üste abordo olunacak şekilde yer bulunuyor.
İskelede su ve elektrik var, ama su okdukça tuzlu.

Tesisler: 

Vlikadha'ya marine diyenler var, ama beklentinizi asgaride tutun. Hallice bir balıkçı barınağı. İki üç tane restoran var, ama bunlar bile Yunan standardında zayıf. Limanda araç kiralama firması yok, ama restoranlar yardımcı oluyorlar.

Diğer: 

Thira adası daha çok yüksek yamaçlarda kurulu bembeyaz kasabalarının manzaraları ile bilinse de, güney batı ucundaki Akrotiri antik kenti arkeolojik olarak çok önemli bir nokta. M.Ö. 1627 yılında patlayan yanardağ bütün kenti tamamen kül altında bıraktığı için çok iyi korunmuş konut bölgesi var. Antik bulgular kadar, yapılan arkeolojik çalışma ve bölgeyi korumak için yapılmış bina da dikkat çekici.

Adanın kuzeyindeki Oia yerleşimi, uzaktan beyaz binaları ile büyükçe bir Yunan kasabasını andırsa da, tamamen turistik tesislerden oluşmuş bir bölge. Olağanüstü manzarası var. Sokaklar binlerce turistle kaynıyor, ama kafe veya restoranlara girince manzaranın keyfini izole bir şekilde sürebileceğiniz ortamları kurmuşlar.

İletişim: 
İmkanlar: 

Yeni yorum ekle
Map: 
Navionics Yükleniyor
Windy: 
Fotoğraflar: