Souda

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 10.02.2020
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Cem Eğrikavuk

Hanya'nın doğusunda, kuzeyli havalara tam kapalı bir körfez.

Ancak askeri bir Nato üssü olduğu için körfezin neredeyse tamamı seyre kapalı. Sadece orta bir hattan ilerleyerek en batıdaki liman bölgesine ulaşılabiliyor.

Sert kuzeyli havalarda Hanya'ya göre daha iyi bir seçenek. Sessiz ve sakin. Hatta fazla sakin. Hanya otobüsle 15 dakika, günübirlik gezilebiliyor. Hanya merkezli tüm karayolu gezileri buradan yapılabilir. Hatta Rethimnio merkez de 45-50 dakika.

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar: 

Yasak bölgeye mutlaka uyulmalı. Telsizden kanal 12 ve 16 takip edilmeli. Rehber kitaplar telsizden anons edilmesini ve izin alınması gerektiğini yazıyor. Ama son yıllarda giren herkes çağrılara cevap alamadan limana ulaştıklarını söylüyor.

Barınağın içinde bazı saatlerde kürekçiler antrenman yapıyorlar. Tam manevra alanında. Bu saate denk gelinirse, antrenman bitene kadar alargada beklemek gerekebilir.

Yanaşma, Demirleme: 

En batıdaki barınağın iç tarafında kıçtan kara yanaşılabiliyor. Bazı tonozlar var, ama sahipleri belli değil. 3-4 metreye demir atılıyor ve dip iyi tutuyor. Barınağı uç tarafına balıkçılar ve gezi tekneleri yerleşmiş.

Bu barınağın hizasındaki bölgede 3-5 metreye demir atılarak alarga da durulabiliyor.

Tesisler: 

İskelede su ve elektrik var.

Liman başkanlığı ve gümrük feribot iskelesinin karşısında.

Liman ödemesi Hanya kentinde yapılıyor. Konaklamanız sırasında herhangi bir gün yapabilirsiniz. Ofis Peridou caddesinde 24 numara. Otoparkın köşesindeki kapıdan giriliyor, ikinci kat. (12 metre yelkenli için günlük 7 Euro.)

Diğer: 

Yelkenli teknelerin yanaşabildiği en batıdaki iskele civarı bölgenin en az turistik yeri olabilir. Sadece yerellerin gittiği ufak iki taverna, birkaç ufak bakkal ve 500 metre mesafede orta ölçekli bir market var.

Feribotların yanaştığı liman bölgesi 1.5 km mesafede ve lokanta, cafe açısından daha zengin. Araç kiralama ve benzer hizmetler de burada. Ama yoğun sezonda araç kirası için Hanya'ya gitmek gerekebilir.

Ana yoldan Hanya merkeze 20 dakikada bir otobüs geçiyor. Biletler ana duraklardaki otomatlarda 1.70 Euro. Otobüs içinde 2.50 Euro.

İletişim: 
İmkanlar: 

Yeni yorum ekle
Map: 
Navionics Yükleniyor
Windy: 
Fotoğraflar: