Milos

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 24.09.2017
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Cem Eğrikavuk

Madencilerin adası...

Sönmüş bir yanardağın kalderası çevresine kurulmuş bir coğrafya harikası. Diğer adalarda yanınızda bir tarihçi veya arkeolog bulundurmak ne kadar faydalı ise, burada da bir jeolog aynı keyfi sağlıyor.

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar: 

Ana liman Adhamas'a ulaşmak için kalderaya girildiğinde iskele tarafta bazı döküntüler var. Haritada işaretli. Dikkat edilmeli.

Yanaşma, Demirleme: 

Ana liman Adhamas. Ziyaretçi yatlar, Feribot iskelesinin doğusundaki iskelenin dışına demir atarak yanaşıyor. Ana karadaki bağlama noktaları günlük gezi teknelerine, iskelenin iç tarafı da yerel teknelere ayrılmış durumda. Demir 7-9 metreye atılıyor, zemin iyi tutuyor. İskelede elektrik ve su var.

İskele dışında Milou körfezinde, yani yanardağı kalderasında, alargada durulabilecek çok yer var.

Adanın güney yakasında çok kuvvetli olmayan kuzeyli havalarda demir atılabilecek yerler var. Güney Batıdaki Kleftiko koyu en azından bir yüzme molasını hakediyor. Gece konaklamak için ise Provatas koyu öneriliyor.

Tesisler: 
Diğer: 

Adhamas tipik bir turistik sahil kasabası. Çeşit çeşit lokanta var. Farklı bir ortam isteniyorsa, Pollonia kasabasına veya Mandrake limancığına gidilebilir.

Araç kiralanırsa Sarakiniko kumsallarında denize girilmeli. Mandrake ve Klima limancıkları ziyaret edilmeli.

Adhamas'daki madenci müzesi adanın tarihi hakkında iyi fikir veriyor. (Giriş fiyatı olan 4 Euro'ya deyip değmediği tartışılabilir.)

Gayet turistik ve kalabalık olan adanın batı yarısı, ilginç bir şekilde, asfalt yollardan nasibini almamış. Buraları gezecekseniz arazi aracı kiralamak gerekebilir.

İletişim Bilgileri: 
İmkanlar: 

Yeni yorum ekle
Map: 
Navionics Yükleniyor
Windy: 
Fotoğraflar: