Milos

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 24.06.2020
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Cem Eğrikavuk, Monder, Oktay Kaptan

Madencilerin adası...

Sönmüş bir yanardağın kalderası çevresine kurulmuş bir coğrafya harikası. Diğer adalarda yanınızda bir tarihçi veya arkeolog bulundurmak ne kadar faydalı ise, burada da bir jeolog aynı keyfi sağlıyor.
Buraya en az 2 gün ayırmanız şart çünkü Milos un  Kuzey Doğu  tarafındaki Kimolos ve Paliagos adalarını da  görmeden dönmeyin.
Milos adası aynıThira (Santorini) gibi volkanik bir patlama sonucu oluşan dev bir krater  aslında.  Kuzeyden içeriye daldığınız bu büyük krater körfezinin kuzey tarafındaki ana liman Port Adamas'ın gerek tonoz sistemli yüzer pontonlu marinasında veya  feribot iskelesinin her iki tarafına uzanan rıhtım boyunca derinliklere dikkat ederek ve sağlam demir tutturarak (Limana giriş - çıkış yapan feribotlar kıyıya büyük dalgalarını gönderiyor) bağlanabilirsiniz.
Port Adamas'a doğru yaklaşırken iskelenizde kalacak balıkçı köyü Klima...Adanın kuzey tarafında yer alan Potamos ve Mandraki ve Pollonia ve adanın Doğudaki Spathi burnundan başlayıp Batıda ki Psalidha burnuna kadar uzanan Güney Sahili görmeye değer.

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar: 

Ana liman Adhamas'a ulaşmak için kalderaya girildiğinde iskele tarafta bazı döküntüler var. Haritada işaretli. Dikkat edilmeli.

Yanaşma, Demirleme: 

Ana liman Adhamas. Ziyaretçi yatlar, Feribot iskelesinin doğusundaki iskelenin dışına demir atarak yanaşıyor. Ana karadaki bağlama noktaları günlük gezi teknelerine, iskelenin iç tarafı da yerel teknelere ayrılmış durumda. Demir 7-9 metreye atılıyor, zemin iyi tutuyor. İskelede elektrik ve su var.

İskele dışında Milou körfezinde, yani yanardağı kalderasında, alargada durulabilecek çok yer var.

Adanın güney yakasında çok kuvvetli olmayan kuzeyli havalarda demir atılabilecek yerler var. Güney Batıdaki Kleftiko koyu en azından bir yüzme molasını hakediyor. Gece konaklamak için ise Provatas koyu öneriliyor.

Tesisler: 
Diğer: 

Adhamas tipik bir turistik sahil kasabası. Çeşit çeşit lokanta var. Farklı bir ortam isteniyorsa, Pollonia kasabasına veya Mandrake limancığına gidilebilir.

Araç kiralanırsa Sarakiniko kumsallarında denize girilmeli. Mandrake ve Klima limancıkları ziyaret edilmeli.

Adhamas'daki madenci müzesi adanın tarihi hakkında iyi fikir veriyor. (Giriş fiyatı olan 4 Euro'ya deyip değmediği tartışılabilir.)

Gayet turistik ve kalabalık olan adanın batı yarısı, ilginç bir şekilde, asfalt yollardan nasibini almamış. Buraları gezecekseniz arazi aracı kiralamak gerekebilir.

İletişim: 
İmkanlar: 

Yeni yorum ekle
Map: 
Navionics Yükleniyor
Windy: 
Fotoğraflar: