Monemvasia

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 07.06.2019
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Cem Eğrikavuk

Tarihin durmuş olduğu bir ada...

"The Rock" lakabını en az Cebelitarık ve San Franisco'dakiler kadar hakediyor.

Burası ana karadan bir depremle ayrılmış bir adacık, ana karaya Monemvaisa Köprüsü denilen 200 metrelik bir yol ile bağlantısı var. Kuzeyden gelirken ilk olarak sancakta heybetli bir kayalık ve bir kilise görüyorsunuz. Batıya doğru dönmeye başladığınızda önce deniz feneri, sonra surlar derken birden koca kayanın eteğinde legodan yapılmış gibi bir ortaçağ kasabası bitiveriyor. gerçekten büyüleyici bir görüntü. Monenvasia’nın kelime anlamı “Tek Giriş” imiş

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar: 

Güneydeki limanın kuzey ve batı yarısı sığ. Manevra yaparken dikkatli...

Güney mebdireğin hemen önünde bir döküntü var. Üzerine bir şamandıra ve kırmızı bir çakar bağlamışlar. Ama her ikisi de iğreti duruyor. Gözünüz açık olsun.

Limanlar çabuk dolduğu için erken gelmekde fayda var. Bir seçenek, önceki geceyi [[Gerakas]] koyunda geiçrmek.

Yanaşma, Demirleme: 

Güney Liman:
İskelenin kuzeyine veya güney mendireğe demir atılarak kıçtan kara yanaşılıyor. Derinlik 3-5 metre aralığında. Zemin sert kum. Çapayı gömdükten sonra iyi tutuyor. Yer kaldıysa doğudaki mendireğin içine abordo olunabiliyor. Son yer de; iskelenin ucununa bir tekne abordo olabiliyor.

Kuzey Limanı:
Mendireğim iç tarafına abordo olunabiliyor, ama üzerinize başka tekne de yanaşabilr. Biraz derine demir atmayı göze alıyorsanız kıçtan kara da olabilirsiniz. Güneye doğru derinlikler azalıyor.
Kuzeyli sert havalarda bu taraf tavsiye edilmiyor.

Bir seçenek de, Monemvasia köprüsünün güneyinde alargada durmak.

Tesisler: 

Küçük turistik bir kasabadan beklenecek herşey var.

Kale içindeki atmosfer muazzam. Buradaki restoranlar da çok keyifli. Ama lezzet performansı anakaradaki meyhanelerde daha iddialı gözüküyor.

Diğer: 
İletişim: 

Yeni yorum ekle
Map: 
Navionics Yükleniyor
Windy: 
Fotoğraflar: