Hanya

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 21.09.2018
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Cem Eğrikavuk

1971'e kadar Girit'in başkenti olmuş, her köşesinden tarih fışkıran Hanya'nın göbeğine demir atma fırsatı... Ama her güzelliğin bir, bazen iki, bedeli vardır:
- Şehrin gerçekten göbeğine, en turistik alanına yanaşılıyor. Yolun hemen öbür tarafındaki barlardan geç saatlere kadar gelecek müzik seslerini baştan kabullenmiş olmanız gerekiyor.
- Kuzeyli havalarda iyi solugan alıyor.

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar: 

Limanın giriş ağzının hemen karşısındaki dalgakıran neredeyse tamamen suya gömülmüş durumda. Doğu ucu yeşil bir kardinal ile işaretlenmiş. Bunun doğusundan geçmek şart.
Açıkdenizde hava kuvvetli iken liman girişinde karışık dalgalar oluyor.

Yer durumu önceden kontrol edilmeli. Liman görevlisi Spiros.

Misafirlere ayrılan bölüm kuzeyli havalarda solugan alıyor. Doğulu havalarda nispeten rahatken, batıladıkça oldukça sevimsiz olabiliyor.

Yanaşma, Demirleme: 

En rahat alan, en içerde pontonların olduğu bölüm. Ama tüm yerler yerel tekneler tarafından kapılmış durumda. Sezonda yer bulmak imkansız.

Misafir teknelere arada kalan bölüm ayrımış. Buraya kıçtankara yanaşılıyor. Tonoz olsa da, çok sağlıklı gözükmüyorlar. Çapa da atmakda fayda var. Tonoz zincirine takmamak için uzaktan döşenmeli. Derinlik 3-5 metre.

Rüzgar ve dalga olmasa bile, iç limana girip çıkan gezi teknelerinin dalgalarına karşı esneticili koltuk halatları kullanılmalı.

Tesisler: 

Limanda elektrik ve su var.
Tarihi bölgede tüm dükkanlar turistik. Market alışverişi için bu alanın dışına çıkmakta fayda var.

Her taraf restoran... Ama sahil boyunda olanlarda alışık olduğumuz fiyat/performans oranı yok. Arkalarda ara sokaklarda olanlar daha başarılı.

Çamaşırhane, araç kirası, elektronik tamirci vs... Büyük bir şehirde bekleyeceğiniz tüm hizmetler şehrin modern bölgesinde bulunabiliyor.

Diğer: 

Hanya ilk Girit medeniyetinin temellerinin atıldığı Kydonia'dan beri sürekli adanın merkezi. Her yerden tarih fışkırıyor. Suriçi bölgenin dar sokaklarında saatlerce dolaşabilirsiniz.

Limanın batı tarafında bulunan deniz müzesi, hem sergilenen eserler hem de binanın kendisi açısından ilginç.

Mendirek üzerinden fenere yürüyüş keyifli. Eski şehrin tam karşıdan görünüşü çok güzel.

Limanın ortasındaki eski Cami binasında sürekli değişik sergiler bulunuyor.

Arkeoloji müzesi, eğer Heraklion'dakini gördüyseniz, pas geçilebilir.

İletişim: 

Spiros, liman görevlisi +30 694 811 3916


Yeni yorum ekle
Map: 
Navionics Yükleniyor
Windy: 
Fotoğraflar: