Folegandros

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 24.06.2020
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Cem Eğrikavuk, Tunç Aytunç

Uzaktan, ve hatta yakından, bakıldığında çorak ve keyifsiz bir ada olarak gözüküyor. Ama muhteşem bir Chora'sı var. Gün batımında yukarıda olacak şekilde denk getirin.Uçlarda mı yaşamak istiyorsun ? O zaman bu adayı muhakkak ziyaret etmelisiniz.
Taksi veya yürürüm derseniz tabanvay ile yukarıdaki köyü ziyaret  edip muhteşem güzelliğine tanık olun

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar: 

Ana liman Karavostasi'ye yaklaşırken bir kaç tane adacık var. Dikkat edilmeli. Karadaki ışıklar da göz aldığı için gece girişi tavsiye edillmez.

Yanaşma, Demirleme: 

Feribot iskelesinin batısına uzayan bölümünde dış taraf ziyaretçi teknelere ayrılmış. İçeride balıkçılar var. Ama Eylül ortasında bile erken saatte doluyor.
İskelenin güney bölgesinde alargada durulabiliyor. 6-8 metreye demir atılıyor. Kum iyi tutuyor, ama kaya bölgeler de var. Sakin havada rahat, ama meltem sert eserken keyifsiz oluyor.
Bir güney koy, Vintsentos'da da sakin havada kalınabilir.
Bu grubun en güneyinde, adanın karşısındaki Livadhi koyunda demirlemek yasak.
Ana liman Karovastasi nin iskelesi sınırlı sayıda tekne bağlanmasına izin veriyor.  Koyda alarga mümkün ancak buralarda meltemin özellikle temmuz ve ağustos aylarında çok sert estiğini ve gece üstünüze inecek civarnaların çok şiddetli olacağını aklınızdan sakın çıkarmayın.  Bir diğer önemli nokta ise  teknenizi bu koyda sakın kıçtan kara yapmayın.  Zira koyun içinde rüzgarın yönü sürekli değişiyor..  Demiriniz sağlam tutuyorsa bırakın alargada kalsın. 
Büyük tekne ile gidecekseniz ve hava da müsaade ediyorsa ana limanın hemen güneyindeki koy (Agios Ioannis adasının kuzeyinde kalan yer) Bu adanın güneyinde kalan koya sakın demir atmayın su altından enerji hatları geçiyor,  kıçtan karaya uygun. 
Enteresandır iyice içeri girip koltuk aldığınızda bu minik koy Meltem den tahmin edildiğinden daha az etkileniyor. 
Karavostasi limanının iskelesine kıçtan kara tabiki olabilirsiniz. Her ne kadar hakim rüzgar kıçınızdan gelecek olsa da siz kuvvetli civarnaları göz önüne alarak uzun kaloma verip demirinizin iyice tuttuğundan emin olmadan palamarlarınızı volta etmeyin.  Eğer şanslı iseniz ve ferry o gün gelmeyecekse ferry iskelesinin iç kısmınada aborda için izin veriyorlar.  Ancak yer bulamadınız ve alargaya karar verdiniz yine yer bulabilirseniz kumsala yakın yerleri  (genelde küçük botlar tonozları ile işgal etmiş durumda) yada uygun bir yeri seçip demiri fundalayın ama kıçınızı bir yerlere bağlamayın.  Hava durumunu sıkı takip etmekte fayda var.

Tesisler: 
Diğer: 

Karavostasi limanda iki-üç tane lokanta var, ama otobüs ile Chora'ya çıkmanız tavsiye ediliyor. Hem güm batımında manzarası, hem de sevimli binalar arasına sıkışmış avlulardaki lokantaları ile özel bir ortam.
Otobüs çok sık değil. Gider gitmez tarifeye bakmakda fayda var. (18:30 ve 20:00'de vardı, ama tarifenin tebeşirle yazıldığını vurgulayalım!)

İletişim: 
İmkanlar: 

Yeni yorum ekle
Map: 
Navionics Yükleniyor
Windy: 
Fotoğraflar: