Pedi - Simi

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 25.07.2018
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Cem Eğrikavuk, Fatih Tanış, İlkay Ersoy

Symi Adasının en popüler alarga koyu dersek yanlış olmaz. Tatil dönemlerinde çok yoğundur. Hem alarga, hem de iki adet iskeleye bağlanma imkanı vardır. Yaz aylarında iskeleler dolu olur.

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar: 

Koya girişteki adanın her iki tarafından da girilebilir. Koya girdiğinizde sancağınızda rıhtıma bağlı yelkenliler göreceksiniz. Orası genelde teknelerin aborda olduğu yeni marina denilen yerdir. Yaklaşırken arkasında kalan şamandıralara dikkat edilmesi önerilir, bunlar ufak botlar için atılmış tonozlara aittir. Bir diğer iskelede koya girdiğinizde tam karşınızda kalan eski iskeledir.

Yanaşma, Demirleme: 

Alarga için rüzgar ve müsaitlik durumuna göre koyun her tarafına demir atabilir. Dip yapısı erişte çok az da kumluktur. Demir tutturmak erişte yüzünden zor olabilir. Dikkat edilmesi önerilir. İskeleye bağlanmak için. Yeni marina ve karşıdaki eski iskele uygundur. Yeni marinaya tekneler genelde aborda olmaktadır. Koya girdiğinizde tam karşınızda kalan eski iskelenin kuzeyinde kalan kısım ikmal gemisinin yanaştığı yerdir. Diğer tarafına aborda olabilir yada ikmal gemisinin gelmeyeceğini marketten teyit ederek müsait olan her yere bağlanabilirsiniz. Alargada kalırken ikmal gemisinin manevra alanı olan iskelenin kuzeyi ve kuzey doğusundan uzakta kalmakta büyük fayda var.
Demirinizin tuttuğundan iyice emin olmanızda fayda olan bir koydur çünkü akşam üzeri başlayıp genelde 21:30 - 22:00 saatlerine kadar sürebilen şiddetli sağanaklar / katabatik rüzgarlar alabilen bir koydur. Hava durumundan emin olmadıkça teknenizi alargada yalnız bırakıp Symi merkeze gitmememeniz önerilir. Koydaki restoranın önlerine kadar iyice yanaşıp kitapta yazanın da üzerinde kaloma ile ihtiyatlı olmak gerekir.

Yakındaki Meteroloji İstasyonları: 

Deveboynu Feneri (Light House)

Rüzgar hızı ve yönü: 15 knot, W (Son ölçüm: 30/09/2020 02:29)

İnceburun (Yıldızadası) Marmaris Feneri

Rüzgar hızı ve yönü: 4 knot, WNW (Son ölçüm: 30/09/2020 02:27)
Tesisler: 

İskelenin başında bir market vardır. Onun dışında koyda lokantalar ve bir otel mevcuttur.

İskelesi olan restoran Yunan adaları fiyatlarının oldukça üzerinde fiyatlıdır.

Diğer: 

Symi merkeze 30 dk. kadar dik bir yokuştan çıkarak yürüyüş yapabilir. Harika bir manzara eşliğinde merkeze inebilirsiniz ya da saatte bir olan (30 geçelerde) minibüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Minibüsle Pedi - Symi 15-20 dakika Symi - Pedi güzergah bir miktar uzadığından 25 - 30 dakika sürmektedir. (Merkezden dönüşler saatbaşlarında.)

Tekne Pedi'de alargada iken Symi merkezden pasaport çıkış işlemlerini yapmak mümkün. (2018)

İmkanlar: 

Yorumlar

Simi adasının Pedi koyunda teknenin su deposunu doldurma imkanı?

Beton iskelede su imkanı yok

Yeni yorum ekle

Map: 
Navionics Yükleniyor
Windy: 
Fotoğraflar: