Nisiros (Nisyros)

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 17.07.2018
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Cem Eğrikavuk, Mahir Günşiray, Melih Keskin

Halen aktif olan volkan ziyaret edilebilir. Adada gezilecek bir çok köy var. Bunların en başında Yunanistan'ın en güzel köyü seçilen Nikia bulunuyor. Bir diğer eski köy Emborios da gezilebilir ve volkan manzaralı tavernada yemek yenebilir.
Adanın merkezi, bir limanı da olan Mandraki. Taverna ve kahvelerinin olduğu sokağını kaplayan taşları ve asırlık çınar ağaçları ile özel bir atmosfere sahip. Mandraki, gece barları ile epey hareketlidir.
Ancak, -liman içine solugan girdiğinden- bu limanda bağlanmak rahatsız edici olabilir; adanın kuzeydoğusunda bulunan Paloi'ya bağlanmak daha iyidir.
Ayrıca, Mandraki'de liman polisi ile daha çabuk tanışırsınız.
Paloi, yelkenlilerin yaz aylarında en çok rağbet ettikleri liman. Yer bulmak için çok geç kalmamak lazım.

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar: 

Paloi (Pali) limanına dar bir geçitten girilmekte. Daha çok ortadan ama mendireğe yakın geçilmesi daha doğru olur. Giriş yaparken mendirek sancakta kalır. 2018 Temmuz itibarı ile giriş yaparken iskele tarafınızda sıralanmış kırmızı şamandıralar bulunmaktadır. Bu şamandıraların kara tarafında (teknenizin iskele tarafında) 1 metre mesafede su derinliği 30-50 cm.' e düşmektedir. Dolayısı ile çıkış yaparken de mendireğe yakın geçmekte, giriş yapan tekne varsa onun girişini tamamlamasını beklemekte yarar vardır.

Yanaşma, Demirleme: 

İskele tarafı tavernaların olduğu yer, doğal olarak daha ayakaltı ve kalabalık, sancak tarafı sakin. Limanın kuzeybatısı oldukça sığ, fazla yaklaşılmamalı.
Demir atıp, kıçtan kara olunabilir. Tonoz yok.
Liman her havaya karşı korunaklı.
Bu limanda, rüzgar fazla ise yanaşma sırasında diğer bir teknenin üzerine -ya da bir başkası sizin üzerinize- demir atılması sık görülür.
Liman içinde batıya doğru gidildikçe kıyıdaki derinlik azalmaktadır. Draftı 1,50 metrenin üstündeki teknelerin restoranların batısına yanaşmaması gerekir. O bölgede balıkçı kayıkları bağlanmaktadır.

Yakındaki Meteroloji İstasyonları: 

Hüseyinburnu Feneri (Light House)

Rüzgar hızı ve yönü: 4 knot, NE (Son ölçüm: 23/01/2021 07:46)

Deveboynu Feneri (Light House)

Rüzgar hızı ve yönü: 15 knot, SSE (Son ölçüm: 23/01/2021 07:46)
Tesisler: 

Limanda elektrik ve su var. Görevli geliyor ve hem günlük bağlama ücretini hem de su elektrik kullanacaksanız ücretini alıyor.
Her türlü ihtiyacı -su, tüp gaz vs- karşılayan marketler var. Birçok taverna mevcut. Araba, motor kiralama şirketleri var.

İletişim: 
İmkanlar: 

Yeni yorum ekle
Map: 
Navionics Yükleniyor
Windy: 
Fotoğraflar: