Simi Analiman

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 16.01.2018
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Cem Eğrikavuk, Mehmet Erem

Simi Adası, bir süre İtalyan hakimiyetinde kalması sayesinde olan mimarisine tezat Türk tekne turizmi sebebiyle ciddi Türkleşmiş bir ada. Tarihte tekne inşaatı ve süngerciliği ile meşhur. Rivayete göre, Rodos'u işgal etmek için yola çıkan Kanuni'nin donanmasına gemi inşa ederek destek olmuşlar. Haremi için kendine sakladığı süngerler konusunda Sultan'a hak vermemek elde değil.

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar: 
Yanaşma, Demirleme: 

Melteme oldukça korunaklı bir liman, ama su çok aniden derinleşiyor. Diğer Yunan limanlarında alışık olduğunuzdan çok daha derine demirlemek gerekiyor. Orta hat 10-15 metre derinliğinde.

İki tarafta da feribotlara ayrılmış yerler var. Mecburen karadan el sallayan "görevli"nin gösterdiği yere demirliyorsunuz. Bu özel girişim görevliler de olmayan tonoz ücreti olarak 5 Euro'nuzu alıyorlar. Sonra da liman görevlisi gelip resmi bedeli alıyor. Son zamanlarda beraber çalışmaya başlamışlar. Resmi makbuz ve gayrıresmi makbuz birarada geliyor.

Yakındaki Meteroloji İstasyonları: 

Deveboynu Feneri (Light House)

Rüzgar hızı ve yönü: 11 knot, W (Son ölçüm: 04/07/2020 02:39)

İnceburun (Yıldızadası) Marmaris Feneri

Rüzgar hızı ve yönü: 3 knot, NNE (Son ölçüm: 04/07/2020 02:42)
Tesisler: 

Giriş çıkış limanı.
Pasaport kontrol saat kulesinin dibinde, liman başkanlığı tam karşısında koyun öbür ucunda. (İşlemleri yüzerek yapmak daha kolay espirisi yapılıyor.) Gümrük ise limanın tam dibinde köprünün yanında.

Diğer limanlardan farklı olarak, limana yaklaşırken polise düdük çalarak yanına çağırıyor. Transit log yoksa, saat kulesinin yanındaki iskeleye yanaşarak pasaport işlemlerini yapmadan limana girişe izin vermiyor.

Elektrik ve su liman boyunca var, bedelli.
Mazot istasyonu girişte güney rıhtımın başında.

Analimanda her türlü restoran ve dükkan var. Restoranlar Yunan ortalamasına göre bir parça daha pahalı. Liman'da farklı lezzetler için Pantelis tavsiye ediliyor. Manos eskiden beri, şehrin en pahalı ama en eğlenceli mekanı olma unvanını kaptırmadı. Haritomeni ve Taverna Toe ve Meraklis diğer popüler mekanlar.

Diğer: 
İletişim: 
İmkanlar: 

Yeni yorum ekle
Map: 
Navionics Yükleniyor
Windy: 
Fotoğraflar: