Astipalia

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 29.06.2020
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Cem Eğrikavuk, Mahir Günşiray, Monder

Ege'nin ortasında unutulmuş bir ada... Teknik olarak Oniki Adalar'a bağlı, ama ana güruhun çok batısında kalıyor. Siklatların ise çok doğusunda. Çoğu yatçının ve turistin rotası dışında kalıyor. Belki de bu yüzden Yunan turistler arasında populer.

Astipalya adasına şeklinden dolayı Ege'nin kelebeği denmektedir. Yaz aylarında meltem bu bölgelerde sert olabileceğinden ziyaret öncesi hava durumunu incelemenizde fayda vardır.

Korsanlığın yaygın olduğu dönemlerde korsanlar için iyi bir sığınak sağlıyormuş.

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar: 

Güney koyları melteme kapalı ancak yüksek tepelerden koy içine inen güçlü civarnaları hesaba katmak lazım.
Meltem kuvvetli estiğinde yaklaşmalarda tepelerden sağlam civarna indiriyor dolayısı ile önlem alınmalı. Kelebek şekilli adada yatların gecelemesi için birçok korunaklı koy var.
Kelebeğin sol kanadının Güney Doğusunda SKALA iskelesi var. Doğudan yaklaşırken araları derin su olan 2 ada grubu ve ANALIPSI isimli alargada rahat kalınacak koy bulunuyor.

Yanaşma, Demirleme: 

12-13 teknenin kıçtankara yapıp bağlanabileceği mendirek ile korunan bir iç limanı var. Derinlik geniş bir bölgede 3 - 4 metre; dip kum ve iyi çapa tutuyor.
Mendirekteyer yoksa 1 veya 2 tekne tam girişte alargada kalabilir.
iskelede su ve elektrik + 50 metre uzaklıkta bir bakkal var.

Büyük tekneler dışarıdaki feribot iskelesine abordo veya demir atıp kıçtankara oluyor; gemi gelirse yer vermeye hazır olmak lazım ancak yeni feribot limanı adanın kuzeyine taşınmış olduğundan olsa gerek, ben en az 10 kez gitmeme karşın hiç feribota rast gelmedim.

Doğudan > Batıya doğru gidersek Agrilidi ve hemen Batısındaki Vrysi de deniz harika. Skhinouda koyu her nedense sağnakların / civarnaların nispeten çok daha az olduğu bir yer. Limandan önceki Steno ise bence yüzmek için mükemmeli.

Tesisler: 

Liman çevresinde de güzel lokantalar gözüküyor, ama yukarıda yeldeğirmenleri civarındakiler sanki daha otantik. Barbarossa lokantası özellikle tavsiye ediliyor.
Eğer hemen limanda bir yere gitmek isterseniz, Ouzeri Anastasia'da kumsala atılan bir masada lezzetli mezeler yiyebilirsiniz. Sahibleri Türkiye'den adaya yerleşen Şebnem ve Yunanlı eşidir; çok misafirperverdirler.
Bir diğer seçenek 12 ay açık olan Dimitri ve zarif eşinin işlettiği Meltemi tavernasıdır; özellikle böcekli spagettilerini öneririm.

Diğer: 

Yukarıdaki kaleye mutlaka çıkılacak! Hem manzara süper, hem de 1950'lerdeki depremde yıkılana kadar içinde ailelerin yaşıyor olduğu değişik bir kale.

Araç kiralanarak ulaşılabilecek onlarca koyu var ancak yürüyerek gezmek çok daha ilgi çekici; özellikle vaktiniz varsa kalenin batısındaki LIVADHI vadisi ve koyu, sahildeki mekanları ile çok güzel.

Liman polisi Skala limanında teras kafelerin arasında.

İletişim: 
İmkanlar: 

Yeni yorum ekle
Map: 
Navionics Yükleniyor
Windy: 
Fotoğraflar: