Rodos (Rhodos)

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 10.02.2020
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Cem Eğrikavuk, Hakan Tiryaki
Map: 
Navionics Yükleniyor

Resmi daireler

Sahil güvenlik: Mandrake limanındaki ofis bölgesinde

Liman başkanlığı: Mandrake limanın batı kıyısında.

Pasaport ve gümrük. Mandrake ile Marina arasında, feribot iskelesinde. Kontrollü bölge, ulaşmak için pasaportunuz yanınızda olmalı. Büyük feribotların yanaşma/ayrılma saatlerinde feci kalabalık oluyor. Bi kahve içip az sonra gelmek daha mantıklı. 

Türk Konsolosluğu: Politechniou caddesinde. Çok yardımsever bir ekip var.

Acenteler

Acentelerin çoğu Mandrake limanın ofis bölgesinde toplanmış. 

Kronos: 0030 697 203 20 64

Marin Hizmetler

En donanımlı marin dükkan Marinanın hemen karşısında. Kapodistriou caddesi üzerinde de yedek parça bulabileceğiniz dükkanlar var. Bu bögede otomobil servisleri ve arada tekne işi de yaptırabileceğiniz tornacı, kromcu dükkanları da var. Bir yan sokaktaki ΓΕΡΟΝΤΗΣ (Gerontis) oldukça kapsamlı bir nalbur.

Eski Şehir

Bütün Avrupa'da en iyi korunmuş şehirlerden biri olabilir. Devasa duvarlarla çevrili. Kanallar, köprüler, galeriler... Kendinizi rahatlıkla bir şövalye savaşının içerisinde hayal edebiliyorsunuz.

Duvarları çevreleyen savunma kanalı artık yürüyüş yolu olarak kullanılıyor. Mandrake tarafından giriş, benzin istasyonunun arkasındaki kafelerin arasından. Marina'dan gelirken de Akandia kapısından giriliyor. Ayrıca duvar boyunca pek çok köprünün yanından dar merdivenler aşağı iniyor. Duvarların kalınlığı ve sistemin karmaşıklığı dikkat çekici. Bazı noktalarda şehire su taşıyan kanallarında kalıntıları duruyor. Bir çok yerde duvarların altına ilerleyen galeriler var.

Arkeoloji müzesi, sergilenen eserler kadar binaları incelemek için de iyi bir fırsat. Şövalyeler sokağında cephesini gördüğünüz binaların iç mimarileri de etkileyici.

Sokratous caddesi ve çevresi turistik dükkanlar tarafından işgal edilmiş durumda. Ama Güney yönündeki labirent gibi sokaklara dalarsanız, her türlü ufak süpriz sizi bekliyor.

Lokantalar

Mama Sofia: Saat kulesinin arkasında. 80 küsur yaşındaki Sofia Hanım'a denk gelebillirsiniz, ama dükkan artık ağırlıklı olarak oğulları ve yeğenleri tarafından çalıştırılıyor. Fiyat / Performans oranı çok başarılı, menüdeki her yemek iddialı. Değişik deniz ürünleri ile aranız iyi ise, karışık deniz tabağı önerilir. Çok ağır bir tabak. İki kişiyseniz başka birşey ısmarlamayın. Üç kişiye de bir salata desteği ile yeter.

Sokrates Garden: Aslında restoran olara çok iddialı değil. Sokrates caddesi üzerinde, gündüz sıcak ve kalabalıktan kaçıp soluklanmak için ideal mekan. Kargaşanın arasında gizli bir bahçe.

Meltemi Cafe: Mandrake'nin kuzeyindeki kumsala bakan bir aile işletmesi. Öğle atıştırmaları için keyifli bir nokta. Musakkası iddialı.


Yeni yorum ekle

1. Rodos - Mandraki


2. Lindos


3. Rodos Marina