Karpatos

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 30.06.2020
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Cem Eğrikavuk, Monder

Rüzgarların adası... Tarihi isimle İskarpento adası olarak biliniyor.

Genelde Girit'e giderken veya dönerken uğranır. Meltem eserken ada bir amfi gibi çalışıyor. Tüm tahminler 15-20 knot aralığında rüzgar gösterirken, ada kıyılarında 30 knot sağanaklarda 40 knot görebiliyorsunuz. Üstelik rüzgaraltı tarafta! Kısa mesafede tatsız bir de dalga kaldırıyor.

Eski liman içindeki iskele kuzeyli rüzgarlarda müthiş solugan alıyor. Yeni yapılan batı tarafındaki mendireğin içi daha rahat gözüküyor, ama sahil güvenlik ve yerel teknelerden yer bulmak mümkün değil. Yer varsa da, rüzgar genelde yandan kuvvetli esiyor. Demir atarak girmek eğlenceli!

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar: 

Koyun ortasındak iki ada net gözüküyor.

Her iki mendirekte de kıyıya doğru hızla sığlaşıyor. Sert rüzgarda yeterli manevra alanı bırakılmalı.

Yanaşma, Demirleme: 

Limanlarda yer bulunamadığı veya yanaşılmayacak kadar sert havalarda, Pigadhia koyunun batı kıyıları demir atmaya uygun. Rüzgar açısına göre değişse de, denizin en az dalgalı olduğu yer kuzey köşesi. Sualtı kablosu yüzünden demirlemeye yasak olan alanın da kuzeyinde, termik santralin önündeki büyük gemi şamandıralarından önce kıyıya sokularak 4-5 metreye demir atılabiliyor. Kilisenin hizasındaki kayalara dikkat!
Adanın Poyraz tarafındaki iki dağın arasında kalan tabii liman vardır. . Bu limana Tirostomi-Üç Ağız (adanın kuzeyinde bulunan batıya bakan girişinde ( 35.49.294 N / 27.12.248 E))  2 ada olan ve üzerinde fener bulunan  daha güneydeki adayı iskelede bırakıp girilir.

Tesisler: 
Diğer: 
İletişim: 

Yeni yorum ekle
Map: 
Navionics Yükleniyor
Windy: 
Fotoğraflar: