Motor Fasikülü, içindekiler

 

Yapıştırıcılar ve İzolasyon

Son güncelleme: 06/02/18
Contributors: Cem Eğrikavuk, Hakan Tiryaki, Mehmet Erem

Hem rutubet, hem deniz suyu teması ve hem de UV’ye maruz kalması açısından değerlendirildiğinde, teknedeki yapıştırma ve izolasyon uygulamaları oldukça zor ve teknik beceri gerektiren, ancak uygun malzeme seçimi ve doğru tatbik edilmesiyle doğru sonucun elde edildiği işlerdir. Burada seçilen malzemenin kadar, yüzeyin hazırlığı, ürünün katalog veya manuelinde belirtilen özel hususlara dikkat edilmesinin de sonucu belirleyen ana unsurlar olduğu unutulmamalıdır.

Marin Tutkal

Ahşap uygulamalarda kullanılan, yüksek mukavemet gerektirmeyen standart yapıştırmalar için kullanılan tek komponentli, kolay uygulanan ve muadillerine göre nispeten hesaplı bir üründür. Ahşabın özelliklerine göre, yapışma yüzeyleri arasında mesafe olduğunda doldurma özelliği sayesinde daha verimlidir. Güneşten zamanla etkilenebilir, su ile teması olan yerlerde farklı ürünler kullanılmalıdır.

Bally

Deri ve kumaş gibi yumuşak malzemelerde tercih edilir. Uygun şekilde hazırlanmış her iki yüzeye ince bir tabaka olarak tatbik edilip, kısa süreli kurumaya bırakılır. İkinci bir tatbikin hemen sonrasında yapıştırılır ve baskı altında bekletilir.

Tangit

Daha çok tesisatlarda kullanılması amacıyla üretilmiş, PVC yapıştırmalarında ideal, oldukça ucuz, tek komponentli bir üründür.

Japon (Siyanoakrilat)

Piyasada Japon ismiyle rahatlıkla bulunan, ucuz, tek komponentli kuvvetli bir yapıştırıcı olan siyanoakrilat cam, seramik, sert metal ve benzeri malzemelerde çok etkili tutunma sağlar. Su ve rutubet direnci çok yüksek, esneme kapasitesi çok düşüktür. Aktivatorü sayesinde hızla donması sağlanabilir. Su kıvamında, çok akıcı muadillerine kıyasla Klebond 1500 gibi daha koyu kıvamı olanlar, bazı yerlerde uygulama kolaylığı sağlar.

Epoksi

Sıvı formda ve macun kıvamda olan ürünler mevcuttur. Çift komponentlidir. Tatbik ve donma için uygun sıcaklık gerekir. Macun kıvamında olan sunfix suyun altında dahi etkili, tekneciler için acil durumlarda el altında tutulması gereken bir üründür. Volüm olarak birebir karıştırmalarda, kendi tabancası kullanılabileceği gibi tek kullanımlık tıbbi plastik enjektörlerden yararlanılabilir. Donduktan sonra çok kuvvetle tutunur, kolay kolay sökülmez. Esnek lokalizasyonlarda çatlamalara sebep olabilir. UV’den etkilenir, renk değişikliğine uğrayabilir. Cilde bulaşmaması için lateks eldiven ile çalışılmalı, bulaştığı durumlarda kurumadan alkol ile temizlenmelidir.

Sikaflex

Poliüretan grubu yapıştırıcı veya dolgu malzemelerinin öncü markasıdır.

Sikaflex-290 DC: Tek bileşenli, elastomerik güverte armuz dolgu malzemesi olup, yüksek UV direnci ve mükemmel zımparalanabilirlik sergiler ve tik güverteler için özel olarak tasarlanmıştır. Siyah.

Sikaflex-291: Tek bileşenli, düşük viskoziteli, orta modüllü, poliüretan bazlı bir sızdırmazlık/ yapıştırma bileşiğidir. Bu çok maksatlı ürün genel sızdırmazlık uygulamaları için kullanılır. Siya, beyaz, gri, kahverengi.

Sikaflex-292: Tek bileşenli, tiksotropik, yüksek modüllü, yapısal, poliüretan bazlı bir yapıştırma sistemidir. Zincir plakalarının güverteden tekneye yataklanması, tekne içi donanımlar ve ayak rayları gibi çok çeşitli yapıştırma uygulamaları için kullanılır. Beyaz.

Sikaflex-295 UV: Hızlı donan, tek bileşenli, esnek, yüksek performanslı poliüretan bazlı bir cam ve lumbuz yapıştırma ve sızdırmazlık maddesidir. Sikaflex®-295 UV her tip organik (PC, PMMA) pencere camı için uygundur. Siyah, beyaz.

Sikaflex-296: Hızlı donan, tek bileşenli, esnek, yüksek performanslı poliüretan bazlı bir cam ve lumbuz yapıştırma ve sızdırmazlık maddesidir. Sikaflex-296 her tip mineral cam için uygundur. Yüksek UV direnci, sistemin, bir su geçirmezlik maddesi olarak kullanılmasına izin verir. Siyah.

Loctite

Birçok farklı ürün skalasına rağmen marin motor ve mekanik uygulamalarında en sık kullanılan orta (243) ve yüksek mukavemette (270) cıvata sabitleyiciler kastedilmektedir. 243 uygulaması, titreşimle beraber cıvata veya saplamanın gevşeyip düşmemesi için kullanılır. 6 veya 8 metrik civatadan büyüklerde güç kullanılarak sökülebilir. Daha ufak civatalarda ısıtarak çıkartmak gerekir. Su altında pervane ve tutya uygulamaları için idealdir.

Kloroform

Pleksi ürünlerin yapıştırılmasında kullanılır. Yavaş kür olur. Çok ucucu, sıvı formdadır. Nefes ile solunmamalıdır.

Sıvı Conta

Kırmızı renkli olanı yüksek ısılarda dahi özelliğini kaybetmez. Çok iyi bir yapışkan olmamakla beraber çok iyi izolasyon sağlar.

Silikon

Sıcak silikon olarak kullanılanı, tabanca ile tatbik edilir. Çok güçlü olmamakla beraber basit kostrüksiyonlarda yapıştırıcı veya tutucu olarak kullanılabilir. Standart silikon ise marin uygulamalarda izolasyon malzemesi olarak çok tercih edilmez. Daha dayanıklı ve güvenilir poliüretan mastikler kullanılır.

Yeni yorum ekle
Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.