Motor Fasikülü, içindekiler

 

Kimyasallar

Son güncelleme: 06/02/18
Contributors: Cem Eğrikavuk, Hakan Tiryaki, Mehmet Erem

Mazot

Her teknede, mutlaka en az 20 litrelik uygun bir bidon ile mazot yedek olarak tutulmalıdır. Hem acil durumlarda iş görür, taşıma kolaylığı sağlar, zorda olan başkalarına yardımı kolaylaştırır ve ayrıca mazot ihtiyacı duyulduğunda kullanmak amacıyla el altında bulunmasını sağlar. Piyasada eurodiesel, mazot ve motorin isimleriyle bulunur ancak tipi ve parasından çok sağlayıcının güvenilirliği daha önemlidir. Deniz ortamında uygun olmayan yerlerden temin edilmiş, uygun olmayan mazotun tıkadığı veya pislettiği motor hikayeleri yaygındır. Mazot genel olarak birikmiş motor yağını temizlemek amaçlı ve içeriğine az miktarda tuz ekleyerek kandil yağı olarak da kullanılabilir.

Motor Yağı

Şekil Farklı ortam sıcaklıklarında kullanılan farklı motor yağları

Motor manuelinde belirtilen yağı kullanmak gerekir. Piyasada 20-50 ve 15-40 en sık kullanılanlardır. Yukarıdaki tabloda farklı ortam sıcaklıklarında (°C) kullanılan farklı yağlar gösterilmiştir. 15-40 yağlama özellikleri daha iyi olmakla beraber daha zor bulunuyor ve biraz daha pahalı.

Şanzuman Yağı

Automatic Transmision Fluid’in baş harflerinden oluşan piyasada genelde ATF olarak bilinen yağ kullanılır. Bazı şanzımanlarda motor yağı kullanımı söz konusu olabilir, manuelde belirtilen hususlara uymak gerekir.

Mazot katkısı-antibakteriyel

Piyasada Grotamar ismiyle biliniyor. Özellikle kış aylarında, değişen sıcaklık ile mazot deposu içinde biriken rutubetin ve oluşan bakterinin üremesine engel olması amacıyla kullanılıyor. 1L mazot için 0,5 veya 1 ml ekleniyor. Eklemeden sonra tekrar mazot almak uygun olur. Oldukça zehirli ve toksik. Mazot deposunu kışın dolu tutmak, bu açıdan özellikle önemli!

Antifriz

Tatlı su ile soğutulan motorlarda, sadece donmaya karşı değil aynı zamanda iyi de bir antikorozif olan antifriz uygulaması çok önemli. Etilen glikol olan tipi, deniz suyu temasında aluminyumu korumda daha başarılı. Göz ve cilt ile temasında zararlı olduğu unutulmamalı.

Gres Yağı

Silikonlu olanlar marin kullanımda tercih ediliyor. Katılaşmış gresleri belli aralıklarla temizlemek gerekebilir. Dar yerlerde vida takarken, bilyeleri raya yerleştirirken de kullanılabilir. Vinçler için özel üretilmiş gresleri kullanmak uygun olur.

İnce yağ

Yelken vinçlerinin dişlilerinde kalın bir gres tabakası olması zararlı.

WD-40

Teknecinin ilk yardım çantasının vazgeçilmezi. Hem yağlayıcı, hem pas sökücü hem de kontak sprey görevlerini görür. Aslında kokusuz gazyağı mamulüdür. Küçük ve büyük boy spreyler olarak satılır.

Kontak sprey

Korozyona bağlı olarak çalışmayan elektrik ve elektronik devrelerinde kullanılır. WD-40’ın da benzer amaca uygun özellikleri vardır.

Pas sökücü

WD-40 standart işlerde rahatlıkla yeterli olabilirken, daha zor işlerde, özellikle profesyonel uygulamalarda kullanılan daha güçlü formları mevcuttur.

Plastik kaplama-izolasyon spreyi

Ssuyla temas eden yerler için değil ancak rutubeti engeller. Kablo bağlantılarında veya klemenslerde kullanılmaz. Bu gibi bağlantılar için amalgam bant tercih edilmelidir. Deniz suyuna dirençli değildir.

Saf Su

Akülerin suyunu tamamlamak için kullanılır. Kirlenmemiş/bulaşmamış yağmur suyu veya klima suyu kullanıldığı inancı olmakla beraber, esas olarak bu amaca uygun üretilmiş saf su kullanılması uygundur.

Vazelin

Kauçuktan mamul malzemelerin sertleşmesine engel olmak amacıyla kullanılır. Kauçuk malzemeyi gresten uzak tut!

Porçöz

İçerdiği nitrik asit sayesinde, içinden deniz suyu geçen tıkanmış borular, kondanseler, suda beklemiş tonoz halatları ve dingideki kekamozları çözmek için idealdir. Tuvaletlerde uzun süre bekletilmemesi uygun olur.

Fosforik Asit

Piyasada Neptune’un Iduna adı altında satılan ürünü mevcut. Kimya üreticilerinden saf olarak da temin edilebilir. 1/3 oranında sulandırarak kullanılmalı, cilt ve göz temasından kaçınılmalıdır. Fiber ve kromlardaki pas lekelerinde çok etkili.

Oksalik Asit

Tikleri beyazlatmak için, fiberglas üzerinde oluşmuş lekeleri çıkartmak için kullanılır. Bir kova tatlı suya bir çay bardağı oranında katılır. Fırça ile sürülerek beklenir, kısa süre sonra kurumadan bol su ile yıkanır. 

Selülozik Tiner

Boya ve vernik uygulamalarında inceltici olarak kullanıldığı gibi, yüzey hazırlanmasında, boya ve benzeri ürünlerin temizlenmesinde, yapışkanların yüzeyden uzaklaştırılmasında kullanılır. Uçucudur, kapağı kapalı muhafaza edilmelidir.

Korozyon Önleyici

Alüminyum ve paslanmaz çelik gibi farklı iki metalin bağlantısında veya vida, cıvata, somun gibi sistemlerin montajında korozyon oluşumunu önler. Duralac Baryum-Kromat içeren sarı plastik bazlıdır. Fırça ile uygulanır, seyreltilmez.

Yeni yorum ekle
Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.