Motor Fasikülü, içindekiler

 

Bantlar

Son güncelleme: 29/01/18
Contributors: Cem Eğrikavuk

Bantlar, yapıştırıcılar ve hatta kaynak kullanmanın çaresiz tamirci çözümü olduğunu düşünen çok iyi ustalarımız var! Atölyesinde diş çekmeyi veya fatura açmayı bilmeyen çırak sokmayan bu tamircileriniz maalesef her zaman yanımızda değiller. Denizin ortasında sorunuyla baş başa olan tekneci en çaresiz insanlardan birisidir!

Elektrik bandı

İzole bant olarak da bilinir, elektrik bağlantılarında kullanıldığı için bu ismi daha doğrudur. Kırmızı ve siyah renkli olanları bulundurmak (-) ve (+) kutupları ayrıştırmak için özellikle anlamlıdır.

Amalgam bant

Su ile teması olan yerlerde, sıcaklıkla şekil değiştiren ve sıkılaşan formu sayesinde, su geçirmez elektrik bağlantıları oluşturmakta kullanılır. Benzer şekilde dış ortamda da rahatlıkla kullanılır, dış etkenlerden muadil bantlara göre çok daha az etkilenir, uzun süre dayanır. Beyaz ve siyah renkleri mevcuttur.

Teflon bant

Su tesisatında karşılıklı dişlilerin sızdırmazlığını sağlamak amacıyla kullanılır. Eski usul keten de kullanılabilir. Teflon bantı rekor, hortum bağlantısı veya nipel gibi dişlilerde kullanmak tecrübe ister. Gaz sızdırmazlığında kullanılan sarı renkli olanları çok daha kaliteli ve güvenilirdir; ancak aynı oranda pahalıdır.

Kağıt bant

Mavi renkli olanları özellikle UV’ye daha dayanıklı olarak üretilmişlerdir. Boya işlerinde sınır tespitinde veya mukavemet gerektirmeyen basit tespitlerde kullanılır. Yine de uzun süre güneş altında kalması söz konusuysa 3M veya Scotch gibi marka olanları tercih edilmelidir.

Bez Bant

Mukavemeti diğerlerine göre daha fazladır. UV’den daha çabuk etkilenir. Ucuzdur, yapışkanı kötü kalite olduğu için uzun süreli güneş altında bırakılmamalıdır. Eczanelerde satılan eski yara bantları da aynı işe yarayabilir.

Ducktape

[video:youtu.be/UbXy3c2oAfA align:right]

Yırtması kolay, ucuz ve nispeten dayanıklı üründür. Uzun süre güneş altında bırakmamak gerekir. Yapışkanı selülozik tinerle temizlenir.

Çift taraflı bant

Basit yapıştırmalar ve geçici çözümler için kullanılmalıdır. Kaliteli markaların ürünleri tercih edilmelidir. Ucuz muadilleri bir süre sonra kendisini bırakır.

Velcro bant

Herhangi bir manifaturacıdan temin edilecek velcro şeridi kendi üzerine diktirerek veya yapıştırarak kısa şeritlerin el altında olması çok işe yarar.

Yelken kumaşı bandı

Tek tarafı yapışkan, farklı kalınlıklarda yelken kumaşından olan bant ve parçalar acil tamirlerde çok yararlıdır. Yelkenin yırtıldığını fark eder fark etmez yapılacak basit bir tamir, rüzgarla genişleyecek ve çok masraflara yola açacak bir tamir ve yelken masrafına engel olur.

Yeni yorum ekle
Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.