Siros

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 28.06.2020
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Cem Eğrikavuk, Monder
Map: 
Navionics Yükleniyor

Hükümet Konağı
Hükümet Konağı

Kiklat bölgesinin tarihsel olarak başkenti. Artık en popüler ada olmasa da idari başkent hala burası. Valilik de diyebiliriz. Tek büyük yerleşim ana limanın da olduğu Ermoupolis. Onun dışında adanın güney yarısı butik otellerin ve plajların da olduğu irili ufaklı yerleşimlerle dolu. Kuzey yarı daha ıssız.

Syros ortaçağda  Roman Katolik nüfusun çoğunlukta olduğu bir ada iken, 1820’lerde Yunan Bağımsızlık savaşı sırasında Girit, Rodos gibi diğer adalardan alınan göç ile Ortodoks nüfus artış gösteriyor. Bu göç ile beraber ada ve Ermoupolis bir ticaret, denizcilik ve kültür merkezi haline geliyor. Bu konum 20. yüzyılda Pire' ye kaptırılana kadar devam ediyor. 

Kasabanın  mimarisinde Roman Katolik etkisini hemen hissedebiliyorsunuz. Klasik bir Yunan kasabasından çok Akdenizi hatırlatıyor insana. Dar sokakalar, pastel renkli evler, mermer merdivenler…Town Hall, Apollon Theatre gibi tarihi binalara yürüyerek yorulmadan ulaşabiliyorsunuz. Ama kasabanın kuruluş merkezi olan Ano Syros ve buradaki katolik kiliselerini görmek için güçlü bir nefese sahip olup epey bir yokuş tırmanmanız gerekiyor. Bu arada Temmuz ayında gelecek olursanız bu bölgede önemli klasik müzik festivallerinden birisi olan Festival of Agean kapsamında Apollon Theatre'da performans izleme imkanınız olabilir.

Ada mermer ocakları üzerine kurulu, Marmara adası benzeri bir hava oluşuyor.

Mümkünse kalma ama gezmeyi ihmal etme diyebileceğimiz bir ada.


Limanlar

Siros'a tekneyle gelirken ilk zor karar yanaşılacak liman. Adayı gezmek için iki seçenek var: Doğuya bakan Ermoupolis ve Batıya bakan Finikas.

Haritaya bakınca Ermoupolis oldukça korunaklı, geniş bir liman olarak gözüküyor ve şehrin dibinde olması çekici geliyor. Ancak limana girip çıkan feribotlar sürekli içeriyi çamaşır makinesine çevirmeyi başarıyor. Basit bir rahatsızlıktan bahsetmiyoruz. Tekneyi karadan yeterince açmadıysanız, yanınızdaki tekne ile yeterince boşluk yoksa ve en kötüsü direkletiniz aynı hizada ise... Rahatlıkla hasar alabilirsiniz. Bütün bunlara rağmen bu keyifli şehrin dibinde olmak çekici geliyor olmalı ki, onlarca tekne hergün burayı tercih ediyor.

Finikas ise tam tersine ufacık bir kasaba. Mendireğin içinde fazla yer yok ve hemen doluyor. Ama kuzeyli havalarda mendireğin dışına da epey bir tekne yanaşabiliyor. Tek sorunu güneyli havalar biraz arttığında mendireğin dışı rahatsız oluyor. Bu durumda alargada daha rahat ediliyor.

Ulaşım

Ermoupolis'den çıkıp adanın güney yarısını turlayan bir otobüs var. Bazıları saat yönünde, bazıları tersine dönüyor. Finikas'a biri 25, diğeri 35 dakikada ulaşıyor. Yazın oldukça sıklar, ama Mayıs ortasında dahi günde 5-6 sefer var. Sefer tarifesinde Ermoupolis'den kalkış saatini yazıyorlar. Üzerinde her kasabaya kaç dakikada ulaşacağı yazıyor. Ödemeler nakit olarak yapılabiliyor. 1,70 €

Birçok araba ve motorsiklet kiralama firması var. 

Turistik

Ermoupolis keyifli bir şehir ve görülmeye değer. Yamaca kurulduğu için çoğunluğu merdivenlerden oluşan labirent gibi sokaklarında dolaşmak gerekiyor. Sahil şeridi turistik dükkanlarla dolu, ama sadece 3-5 sokak geriye gittiğinizde sakin yaşam tarzlarına tanık olabiliyorsunuz.

Şehrin eski yerleşim bölgesi Ano Syros bölgesi sıkı tırmanışın ödülünü keyifli ortamı ve katolik kiliseleri ile veriyor.


Yeni yorum ekle

1. Ermoupolis


2. Finikas