Lindos

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 11.10.2018
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Cem Eğrikavuk

Güney Rodos'un en korunaklı koyu.

Labirent gibi sokakların keyfini çıkarmak için akşamüstünü beklemek gerekiyor. Günübirlik gezmeye gelmiş yüzlerce turist ayrıldıktan sonra MÖ 2000 yıllarına dayanan bu kasabada çakıltaşından yapılmış mozaik avlular, kemerli kapılar ve nereden bittiği belli olmayan begonviller arasında kaybolmak gerekiyor.

Korunaklı ve eşsiz konumu ile, Lindos tarih boyunca önemli bir liman olmuş. 115 metre yüksekliğe kurulu kalesinde MÖ 5.yüzıldan kalma Athena tapınağından Bizans kalıntılarına kadar geniş bir tarih aralığının izlerini görmek mümkün. Çıkarken yanınızda biraz su bulunsun. Gündüz çıkıyorsanız şapkanınızı unutmayın!

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar: 

Güney taraftan yaklaşırken burundan sonraki kayalıklara ve döküntülerine dikkat edilmeli.

Yanaşma, Demirleme: 

Sadece doğu rüzgarlarına açık, güneyli havalarda da solugan giriyor. Kuvvetli meltem zamanı sağlam sağnak alabiliyor. Çapanızdan emin olun.

Güney yarıda, yüzme şamandıralarının dışında demirlenebilir. Bu taraf daha rahat demir tutuyor. Plaj kalabalığı rahatsız ederse, kuzey tarafa kaçılabilir. Burası kum / taş karışık. Büyük kayalara çapa takanlar da olmuş.

Karaya botla çıkmak için kumsalın iki ucundaki iskelelerden biri kullanılabilir. Doğuda gezi teknelerinin kullandığı şehir merkezine bir parça daha yakın.

Tesisler: 

İskelenin yanında, plaj yanı lokantalar arasında küçük bir bakkal var. Daha çok günlük turist ihtiyaçlarına yönelik. Yukarıda biraz daha kapsamlı bakkallar var.
Bölgeyi gezmek için araç kiralama firmaları da yukarıda.

Turistik bi kasaba. Kafe ve restoran seçenekleri onlarca.
Özellikle akşam saatlerinde kasabadaki restoranların terasları büyülü bir ortam yaratıyor. Büyükannesi İstanbul doğumlu olan Angela'nın işlettiği Kalypso tavsiye ediliyor.

Diğer: 
İletişim: 
İmkanlar: 

Yeni yorum ekle
Map: 
Navionics Yükleniyor
Windy: 
Fotoğraflar: