Hydra

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 03.06.2019
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Cem Eğrikavuk

Eşekler ve deniz taksilerin adası.

Çöp kamyoncukları dışında araç yok. Marketler bile yüklerini eşek veya çekçekler ile taşıyor. Elektrikli bisiklet ve üç tekerlekli cambazlıklarina da kaçmamışlar. (Eşekler de gayet bakımlı.)

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar: 
Yanaşma, Demirleme: 

Liman ufak ve hareketli. Yer bulmak için erken gelmek lazım. Buna rağmen ikinci sıra kıçtan kara yapabiliyorlar. Çok eğlenceli olmuyor. Dolanan zincir vakası neredeyse her gün...

Kuvvetli bir kuzey yoksa limanın güney tarafı tercih edilmeli. Kuzey tarafına yanaşılırken mendireğin döküntülerine dikkat etmek gerekiyor. Mendireğin kendisi de yüksek. İyi bir pasarella düzeniniz yoksa iniş çıkışlar problemli.
Büyük motoryatlar sakin havalarda mendireğin dışına demirleyebiliyor.

İyice kalabalık dönemde hemen kuzeydeki Mandraki koyu tercih edilebilir. Burada da plajın şamandıraları ile hemen derinleşen deniz arasında alarga için az bir alan kalıyor. Kıçtan kara yapmak mantıklı olabilir. Koydan şehir merkezine yürüyüş yarım saat. Veya sürekli gelip giden deniz taksilerden biri kullanılabilir.

Tesisler: 
Diğer: 

Kikladların sonlarından bu yana bazı ortak özellikler daim olsa da uğradığımız her ada farklı bir karakterde. Hydra, limanı sahne olarak gören üç tepecik üzerine anfitiyatro gibi bir yerleşime sahip. Daha önceki adalarda görmediğimiz kadar taş yapı var bu adada. Beyaz evler ile çok güzel bir görüntü oluşturuyorlar. Burnun hemen arkasında, kuş uçumu yaklaşık 13 mil kuzeyde kalan Poros'un aksine doğa bu adaya o kadar cömert davranmamış. Adanın durumu ismiyle biraz tezat yaratıyor sanki. Kayalık ve artık mevsim itibariyle sararmaya başlamış etraf. İlk keşif yürüyüşümüzü yine sahil şeridinde yaptık, sıcak nedeni ile tırmanışlar hep akşama. Buraya feribotlarla ana karadan da ve diğer adalardan da yoğun bir turist akışı var gibi. Liman ve devam eden sahil boyunca şık butikler ve restoranlar göze çarpıyor. Akşam üzeri de dar sokaklardan tepeye doğru tırmandık. Amaç hem etrafı görmek, hem de ada ile ismi özdeşleşmiş olan Leonard Cohen'in evini. Evi belirten hiçbir ibare yok ortalıkta. Google'dan yardım alıp anlamaya çalıştık hangisi olduğunu. 1960 yılında almış bu evi Cohen, ada da epey zaman geçirmiş. Hatta bir rivayete göre de adına şarkılar yazılan Marienne ile bu adada tanışmış.

İletişim: 

Yeni yorum ekle
Map: 
Navionics Yükleniyor
Windy: 
Fotoğraflar: