Poros

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 29.05.2019
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Cem Eğrikavuk

Poros adası Mora yarımadasından daracık, sevimli bir kanal ile ayrılıyor. Adadan bakınca hemen karşınızda ana karadaki yapıları çok rahat görebiliyorsunuz. Ada iki toprak parçasının ince bir şeritle birbirine bağlanması ile oluşmuş. Öndeki küçük kütlede sahilden tepeye kadar yamaçlarda konumlanmış Poros Town var. Diğer büyük parçada ise doğa dikkat çekici. Bu kısım daha çok koylar, plajlar ve otelleri barındırıyor. Poros town beyaz badanalı küçük evlerden çok pastel renklerde, iki katlı, ahşap panjur ve kapılı Italyan stil bir kasaba. Yaz dönemi Atinalıların gözde mekanlarından Poros.

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar: 

Kanalın güney tarafı, anakaraya yakın olan taraf oldukça sığ. Yelkenli tekneler adaya yakın geçmeli.

Deniz trafiği çok hareketli.

Adanın güney yarısı ile kuzey yarısını birleştiren noktada askeri okul var. Bu dar boğazın batısındaki limana giriş yasak.

Yanaşma, Demirleme: 

Şehrin hem güneyine hem batısına demirlenip kıçtan kara olunabiliyor. Bazı alanlar feribotlara, bazıları Galatas'a gidip gelen taksi kayıklara ayrılmış durumda. Bunlar dışında epey bir yanaşma alanı kalıyor. Buna rağmen özellikle yazın tamamı dolabiliyor. Erken bir saatte gelinmeli. Gecikilirse, ilk geceyi alarkada geçirip ertesi sabah yanaşmak iyi bir strateji.

İki tarafta da eskiden kalma tonoz zincirleri olduğu söyleniyor. Söküldükleri de söyleniyor. Zinciri uzun döşemek makul.

Batı taraftaki iskelenin en dibine abordo olunuyor. Ucuna abordo olmak yasak, demir atıp kıçtan veya baştan kara zorunlu.

Abordo olunan yerler var, ama üzerinize bir, bazen iki tekne daha yanaştırabillirler.

Kanal boyunca kullanılabilecek tonozlar var. {sahiplikleri bilinmiyor.}

Limanın batısında, anakara veya ada tarafında demirlemek mümkün. Rüzgar yönüne göre tercih edilebilir.

Şehirden uzak durmak istiyorsanız, adanın batı ucundaki Rus Koyu ve YeroLimanı keyifli koylar. Rus koyu biraz daha popüler. Yerolimanı ise çok hızla sığlaşıyor. Karaya bir koltuk almak mantıklı olabilir.

Tesisler: 

Tüm liman boyunca elektrik ve su var. Görevli gelip bedeli karşılığı açıyor.

Diğer: 

Poros kasabası dar ve merdivenli sokaklarında dolaşmak için keyifli bir yer. Tipik turist hedefi mavi çan kulesi. Ama gerçekten adaya hakim bir manzara istiyorsanız Saint Athanassios kilisesinin olduğu tepeye çıkmak gerekiyor. Günbatımına denk getirebilirseniz daha da muhteşem.

İletişim: 
İmkanlar: 

Yeni yorum ekle
Map: 
Navionics Yükleniyor
Windy: 
Fotoğraflar: