Batı Girit

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 10.02.2020
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Cem Eğrikavuk, Rengin Eğrikavuk
Map: 
Navionics Yükleniyor

Batı Girit'in kalbi Hanya. Çok güzel olsa da, sadece şehir merkezine sınırlı kalmak büyük hata olur. Hem dağ köyleri hem Batı ve Güney kıyılardaki kumsallar gezilmeli.

Günlük geziler için Hanya'yı kullanmak makul gözüküyor. Ancak gürültüden uzak durmak isteyenler için Souda ve Kolymbari de iyi seçenekler. Toplu taşıma ile neredeyse her yere ulaşmak mümkün, ama araç kiralamak hem zamanlama olarak esneklik sağlıyor, hem de kafanıza göre ara yollara saparak dağ rotalarının keyfini sürmenize imkan veriyor.

Bu bölgeye kadar tekne ile gelindi ise Gramvousa Adası ve karşısındaki Balos Plajı'na da demir atılmalı. Özellikle gezi tekneleri gittikten sonra adanın huzurlu keyfi sürülmeli.

Bu bölgede yollar Kuzey-Güney yönünde uzanıyor. Yatay bağlantı kuzeydeki otobanla sağlanıyor. Güneyde ise çoğu çıkmaz sokak. Güney köyler arasında ulaşım feribotlarla sağlanıyor. Hatta arada hiç yolu olmayan şirin kasabalar var. Bu bölgede medenileşmenin illa yol ile olmadığını net bir şekilde görebiliyorsunuz.

Elafonisi

Adanın güneybatı ucundaki plaj. İncecik ve yeryer kırmızıya çalan  kumu ile Girit'in sembol resimlerinden bir olmuş durumda. Ufak bir büfe dışında bir tesis yok. 

Günün amacı sadece plaja ulaşıp keyfini sürmek değil, yoldaki güzellikleri değerlendirmek olmalı.

Ulaşım için çoğunuk biraz içeriden giden Elos yolunu tercih ediyor. Oysa Kissamos da geçilip iyice batıdaki yoldan gidilirse, hem nispeten daha az trafikle karşılaşılıyor, hem de müthiş manzaranın keyfi sürülüyor. (Elos yolu da kanyon manzaralı. Dönüş oradan yapılmalı.)

Chrysoskalitissa manastırı yol üzerindeki dikkat çekici eserlerden. Ayrıca manastır yolundan devam edilince ulaşılan Aspri Limni de coğrafi açıdan çok değişik bir lagun / plaj. 

Haritalarda Elafonisi'den Palaiochora yönüne yol gözüküyor. Ama oldukça tatsız toprak bir yok. Binek araba ile denenmemeli.

Hora Sfakion

Güney tarafta yol ile ulaşılabilen limanlardan biri. Tabelalardaki kurşun deliklerini takip ederek bulabilirsiniz. Sahile sıralanmış restoranların tezgahlarında her zevk sahibini çıldırtacak yemekler sergileniyor. Hele o tatlılar!


Loutro

Buradan feribot ile Loutro kasabasına ulaşılabiliyor. Zamanın durduğu yerlerden. Muazzam bir kumsalın arkasına sıralanmış tavernalarda tüm gün geçirilebilir.


Hora Sfakion'un biraz batısında Frangokastello kalesi var. Venedikliler tarafından 14. yüzyılda yapılmış kale, özellikle Türklerle mücadelede önemli rol oynamış. Kale duvarları şaşırtıcı şekilde iyi korunmuş.

Samaria Kanyonu


Samaira Kanyonu

Yürüyüş severler için muazzam bir milli park.

16 kilometrelik yürüyüşün neredeyse tamamı yokuş aşağı. Ama bu kolay olduğu anlamına gelmiyor! Toplam 1200 metrelik irtifa farkının çoğu ilk bir saat içinde iniliyor. Dizlerinde problem olanların uzak durması gereken bir program.

Bu tür bir yürüyüş için mutlaka bileklikli ayakkabı önerilir, ama turistlerin çoğu normal bir spor ayakkabısı ile yürüyor.

Trek, Omalos köyünün az ilersindeki Xyloskalo yerleşkesinden başlıyor. Buraya Hanya'dan toplu taşıma ile ulaşmak mümkün, ama çoğunluk organize turlardan biriyle gelmeyi tercih ediyor; Acil bir durumda profesyonel desteği çok daha rahat organize ederler. Ayrıca sabah erken kalkmayı aksatmamınız için de iyi motivasyon. 

Sabah erken hareket etmek önemli. Otobüs saati olarak 5:15'lerden bahsediyoruz. (Park 6:00'da açılıyor.) Geciktikçe yürüyüş parkuru iyice kalabalıklaşıyor. Günde 3000 kişi olabiliyor. Gece Omalos köyünde konaklayıp iyice erken başlamak da mümkün.Park içinde konaklamaya izin verilmiyor.

Erken hareketin bir avantajı da güneş tam tepeye gelmeden yürüyüşün çoğunu bitirmek. Makul bir tempo ve molalar ile ortalama 6 saat sürüyor. Şapka ve ufak bir su şişesi önemli. Bütün suyunuzu taşımaya gerek yok. Yol boyunca doldurabileceğiniz çeşmeler var.

Park boyunca yiyecek büfesi yok. Organize turlar parka girişten önce kısa bir kahvaltı molası veriyor. Açlıkla aranız iyi değilse sandviç veya meyve taşımak isteyebilirsiniz. Parkın hemen çıkışında keyifli bir kafe / lokanta var. Ama burada çok gevşememek lazım, zira sahile daha üç kilometrelik yürüyüş var.

Rota boyunca mola noktaları mevcut. Bunlar dışında sigara içmek yasak. Neredeyse tamamında tuvalet de var. Aynı patikada 3000 kişi olunca, doğa yürüyüşlerinde kullandığımız doğal yöntemleri kullanamıyoruz.

Yürüyüş sahildeki Agia Roumeli'de sona eriyor. Burası kara ulaşımı olmayan bir sahil kasabası. Feribotla Sougia'ya geçip otobüslere oradan biniliyor. Feribot 17:30'da ve hem denize girip yürüyüşün terini atmaya, hem de yemek yemeye yeterince süre kalıyor.

 


Yeni yorum ekle

1. Gramvousa Adası


2. Kissamos


3. Kolymbari


4. Agioi Theodoroi Adası


5. Hanya


6. Souda