Orta Girit

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 10.02.2020
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Cem Eğrikavuk, Rengin Eğrikavuk
Map: 
Navionics Yükleniyor

Orta Girit bölgesinde iki ana liman var: Heraklion ve Rethimno.

Tüm bölgenin hakkını verebilmek için her iki limanda da durmak gerekiyor. Rethimno nispeten düzgün bir limana sahip. Heraklion'da ise ziyaretçiler için yapılan marinayı yerel tekneler doldurduğu için ticari limana bakan yüksek bir iskeleye bağlanılıyor. Arkeoloji müzesi ve yakın mesafedeki Knossos sarayını gezip bir sonraki limana devam etmekte fayda var. (Heraklion yerine biraz doğudaki Gouves Marina tercih edilebilir.)

Liman konaklamalarından sıkıldıysanız, Heraklion'un karşısında yer alan Dia Adası güzel bir seçenek sunuyor.

Argiroupoli


Argiroupoli

Girit'in en keyifli dağ kasabalarından biri. Rethimno'nun yaklaşık 25 km güneybatısında yer alıyor. Su kaynaklarında oluşan doğal bir soğutma sistemi var. Aşağı ve yukarı olmak üzere iki bölüme ayrılmış. Yukarıda küçük bir çarşı, güzel, dar sokaklar ve Venedik tarzı köy evleri sizi karşılarken, aşağıda su kaynaklarının etrafına kurulmuş tavernalar bulunuyor. Tatlı su balıkları ve her zamanki gibi keçi  menülerin ana elemanları. Aynı yoldan geri dönmek yerine, biraz vaktiniz var ise, devam ederek Asi Gonia, Kallikratis ve Asfendos üzerinden Impros'da Hora Sfakion yoluna inebilirsiniz. Sizi 1200 metrenin üzerine çıkaracak bu rotada uçuş yapan kartalları çok yakından görme fırsatınız olabilir.

Arkadi Manastırı


Arkadi Manastırı Kilisesi

Rethimno'ya 22 km mesafedeki bu manastırı tek başına ziyaret etmeye değmeyebilir. Ama günü Amari, Fourfouras gibi dağ köylerine doğru, Güney taraftaki Agia Galini sahiline inecek şekilde uzatabilirsiniz. Hatta Phaistos antik kenti bile bugün gezilebilir.

Manastı Girit tarihinde, özellikle Türklere karşı verilen mücadelede çok önemli bir sembol. Aslında Türkler adayı yönettikleri süre boyunca manastır faaliyetlerine karışmamış, bir anlamda özerklik tanımış. Ancak 1860'larda gerilim karşılıklı artınca asilerin son direniş noktası haline gelmiş. Kontrolü sağlamak için saldıran Türk ordusuna karşı teslim olmamak için 1866'da baruthaneyi havaya uçuran direnişçiler kahraman kabul ediliyor.

1866'da manastır ciddi hasar görmüş olmasına rağmen, çöküşte olan Osmanlı İmparatorluğunun batılı ülkellere verdiği tavizler sonucu tekrar özerkliğine kavuşmuş ve kısa sürede restore edilmiştir.

Bugün müze halindeki manastırda rahiplerin günlük yaşamı hakkında fikir edinmek mümkün.

Phaistos Antik Sarayı

Girit'de gezilmesi şart iki antik alandan biri.

Verimli ovaların ortasında bir yükselti üzerine kurulu M.Ö. 2000-1400 arasında kullanılmış bir saray. Minaolular'a ait bu antk kentin o dönemde Anadolu ve Yunanistan'ın en ileri medeniyeri olduğu varsayılıyor. Avlular, tiyatro alanı, yaşam alanları, su kanalları, depolama için kullanılan devasa küpler... Kazılarda bulunan eserlerin çoğu Hereklion'daki müzede olsa da, ölçek ve yerleşim olarak etkileyici.

Antik kentin hemen yanında büfe tarzı bir yer var, ama 1.5 km daha devam edip Taverna Agios Ioannis'in meşhur tavşan veya kuzu ızgarasını denemek gerekir.


Yeni yorum ekle

1. Rethimno


2. Dia Adası


3. Heraklion