Bozburun

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 13.07.2019
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Mehmet Erem

Yeşilova körfezinin en önemli yerleşimlerinden.

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar: 

Girişi ya Kızılada iskelede kalacak şekilde, ya da Ada Boğazı tarafında Kiseli Ada iskelede kalacak şekilde yapılmalı. Kiseli Ada ile Güzeltepe arasından geçiş su kesimi 1 metre üzeri tekneler için tavsiye edilmiyor, çok döküntülü ve tehlikeli.
Bozburun'da mendirek var, girişi işaretli. İçi geniş olmamakla beraber, iyi düzenlenmiş, elektrik ve su imkanı var. Ancak uzun zincir döşeyen guletlerin çapasına takmamaya özellikle dikkat etmek gerekiyor.
Limana yaklaşırken, Yeşilada'nın hemen kuzeybatısında sığlık mevcut, işaretli.

Yanaşma, Demirleme: 

Bazı günlerde guletlerden ve charter teknelerinden içerde yer bulmak mümkün değil. Mendireğin girişinde solda kalan kumsalın açığı, alargada kalmak için iyi bir seçim. Dip kum, iyi demir tutuyor. Keza uzun zincir döşeyerek, limana girmeden Caminin hemen öncesindeki kıyı boyu pontonuna kıçtan kara olmak da mümkün. 1-2 adet elektrik ve su panosu 2010'da kondu. İçerde 2019 pedasteller kondu. Elektrik ve su kartla temin ediliyor. Temmuz 2019 itibarıyla su 17,5tl/ton, 12m tekne konaklama 125tl/gece, kart ücreti 55tl, atık alım 100tl ( yelkenlilerden alamıyorlar ama mavi kartı işliyorlar). Gökova ören marinadan daha pahalı hale gelmiş durumdalar.
Diğer alternatifler limana girerken sancakta kalan iskeleler. İlki Bozburun Yat Klubü, bizzat Süleyman Dırvana'nın kendi eliyle yaptığı mendireğe kurulu güzel, hoş bir yat klubü. Dışardan gelenlere, imkanlar dahilinde konaklama ve tedarik veriyorlar. Mutfağı zengin.
Biraz kuzeyde, limandan hemen önce Aphrodite Hotel'in benzer bir iskelesi ve lokantası mevcut. Elektrik ve su bulmak mümkün. İskele küçük, önceden arayıp yer ayırtmakta yarar var.

Yakındaki Meteroloji İstasyonları: 

İnceburun (Yıldızadası) Marmaris Feneri

Rüzgar hızı ve yönü: 5 knot, N (Son ölçüm: 01/06/2020 19:33)
Tesisler: 

İlçe olması sebebiyle her türlü imkan var. Guletler ve yatlar için ikmal yerlerinden, birçok denizcilik malzemesini bulmak ya da getirtmek mümkün. Karayoluyla Marmaris'e ulaşılıyor. Yazın gün içinde hem Bozburun kooperatifinin hem Marmaris belediyesinin Marmarise sıkça aracı var. Belediyenin güncel araç saatleri Muğla Belediyesi web sitesinde mevcut.
Yaz aylarında gümrük mevcut. Giriş-çıkış yapmak mümkün.
Bozburun Yat Kulübü (0252) 456 21 92
Aphrodite Hotel (0252) 456 22 68

Diğer: 
İletişim Bilgileri: 
İmkanlar: 

Yeni yorum ekle
Map: 
Navionics Yükleniyor
Windy: 
Fotoğraflar: