Halkidiki Ammouliani Adası

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 13.12.2019
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Ismail Sandan

Ammouliani Adası, Kuzey Ege’de Halkidiki Yarımadası’nda 600 kişinin yaşadığı, altın gibi kumlu plajları olan, berrak denizi ve vahşi görünümlü kayaları ile sakin bir
ada. Selanik’e 120 kilometre mesafede

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar: 

Adaya keşişlemeden yaklaşırken kayalık serpintiler ve adalar iskelede, Ouranopolis’in sığlık fenerini sancağa alarak 7 metrelikderinliği olan kanalla giriliyor.Gece girilecekse iskelede olan Nisis Dhrenia adacığının serpintilerine dikkat edilmeli.
Glastri Balıkçı barınağında demir atarken tonozlar sıkıntı yaratıyor.

Yanaşma, Demirleme: 

Ammouliani feribot iskelesi yanındaki, ana rıhtımın batısında yer bulunuyor. Ana rıhtım dışı çok solugan aldığından rahat yatmak mümkün olmuyor. Ammouliani
feribot iskelesi yanındaki, ana rıhtımın batısında yer bulunmazsa Caique Koyu’na (40.19’.26’’ K-23.55’.50’’ D) Glastri balıkçı barınağı önüne kumlukta demir atabilirsiniz. 3-4 metre derinlikteki küçük balıkçı barınağıda bağlanmaya uygun.Bize çok düzenli gelmedi.Bu barınakta yakıt istasyonu bulunuyor.
Barınağın tam güneyindeki koy alarga için sadece gündüz uygun.Gece kuzeyli rüzgarların kaldırdığı dalga hoş değil.

Tesisler: 
Diğer: 

Ammouliani’de yerleşim yaz aylarında yoğun. Plajları güzel, anakaradan hali vakti iyi olanlarının geldiği bir sayfiye adası. Turist az olduğu için yeme içme fiyatları uygun. 4,5 kilometre uzunluğundaki adadaki güzel plajlar motosiklet kiralanarak gezilebilir. Adada telefon, internet kafe, eczane, balıkçılık malzemeleri ve hediyelik eşya satan dükkan, birkaç market, taverna ve kafeler var.
Anakaradaki Tripiti Limanı’na düzenli işleyen feribotlara binip Akti Yarımadası’ndaki pitoresk 17 manastırı gezebilmek mümkün. Akti Yarımadası’na kadınların ayak basması yasak. Manastırları gezmek isteyenler Selanik’teki idari bürodan yazılı izin almalı.

İletişim: 
İmkanlar: 

Yeni yorum ekle
Map: 
Navionics Yükleniyor
Windy: 
Fotoğraflar: