Pyrgadikia

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 06.05.2020
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Ismail Sandan

PİRGADHİKİA (PYRGADİKİA 40°.20.039´ K-23°.43.240’ D)

Halkidiki yarımadasında, Ammouliani Adası’ndan 10 deniz mili batıdaki Pirgadhikia mor begonvilleri ile şirin bir balıkçı köyü. Selanik’e 100, Kavala ’ya 110 kilometre uzaklığı olan köyde araba kiralama firması yok.

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar: 

Koya giriş rahat. Plaja kadar derinlikler 10-20 metre arasında.Pontona bağlanırken teknenin başını kuzeye verip açmaz ve çapraz almanızı öneririm.Kuzey rüzgarı havuzlukta rahatsızlık vermesin.

Yanaşma, Demirleme: 

Birkaç gün kalacaksanız koyda plaj önünde demirleme önermiyorum. Koyun güney doğusuna doğru, yüzen T pontona bordalayabilirsiniz. Derinlikler 10-16 metre arasında. Bağlanmak güvenli ve ücretsiz. Ponton da elektrik su,yok..Su, eski beton iskeledeki büfenin arkasında. Derinliğe dikkat ederek 7-8 metreden bağlanıp hortum ile su alınabiliyor.İsterseniz 150 m mesafedeki iskeleye botunuzla gidip bidonlarla alınabilir.(Biz onu tercih ettik.) Tekneniz den pırıl pırıl olan suya atlayabilirsiniz. Köyün içindeki plaj da çok güzel. Yazın 100, kışın ise 15 kişinin yaşadığı köy tam bir slow city. Beton iskelenin arkasındaki bu şirin köy meydanında beş-altı taverna, pizzacı ve kafenia, her şey bulunan küçük bir market, biraz köyün içine ilerlediğimizde her sabah kalın kabuklu sıcacık tam tahıllı, kepekli, sarı buğday ve çikolatalı çeşitleri olan köy ekmeklerini aldığımız, kurabiye, börek yapan bir fırın bulunuyor.Fırın sahibi 70 yaşlarında Türk dostu bir hanım. 7 gün kaldığımız köyde her sabah sıcak ekmek alırken mutlaka bir çöreği de ücretsiz verdi. Köy meydanındaki pizzacı ve kafe işleten esnaf 20 kilometre mesafedeki Nea Moudania’dan (mübadelede Mudanya’dan göçenlerin kurduğu kasaba) kiralık araç için yardımcı oluyor. Pyrgadikia Kuzey Ege rotasındaki çevreyi gezme, yüzme ,dinlenme,kumanya ve destek limanı.

Tesisler: 

Limanda 4-5 taverna,pizzacı,3-4 kafenia,market,fırın,telefon,taksi var.

Diğer: 
İletişim: 
İmkanlar: 

Yeni yorum ekle
Map: 
Navionics Yükleniyor
Windy: 
Fotoğraflar: