Ege Denizi Fasikülü, içindekiler

 

Gökova Körfezi

Son güncelleme: 18/07/16
Contributors: Mehmet Erem
Harita
Harita kontrollerini kullanmak
için tıklayınız.
X
Navionics Yükleniyor
    

Bodrum çıkışlı gezilerde tekneyi teslim aldıktan sonra alışveriş vb hazırlıklar tamamlandıktan sonra genelde limandan ayrılma öğleden sonrayı bulabilir.

İlk gün uzun bir geçiş yapmama prensibine riayet etmek acıyla Bodrum civarına yakın (2-3 saatlik seyirle) varılacak birçok koy mevcuttur. Pabuç Burnu, Orak Adası, Kargıcık veya Karada civarı (Poyraz Limanı veya

Genelde gündüz vakti günübirlik tur teknelerinin akınına uğrayan bu koylar genelde akşamları daha sakindir. Melteme kapalı bir koyda gecelemenin ardından ertesi gün hava durumuna göre uzun bir geçiş yaparak Çatı veya Amazon gibi Gökova Körfezinin güneydoğu limanlarından birisine direkt geçiş yapılabilir. Keza aynı şekilde kuzeyde kalıp, seyahatin ilk bölümünü Akbük veya Sedir Adası gibi bir yerde de gecelenebildüz öğleden sonra etkisini arttıran meltem ile beraber, arkadan gelen rüzgar ile kolayına ve zevkli bir yelken seyri ile bu geçişi bir seferde yapmak mümkündür.

Gökova Körfezindeki önemli ikmal merkezi Karacasöğüt’tür. Mazot veya su takviyesi yapmak, eğer ihtiyaç varsa yiyecek-içecek eksiklerini tamamlamak için genelde seyahatin 3 veya 4. günü tercih edilir.

Gökova Körfezi’nin doğusundaki Çatı, Yedi Adalar, İngiliz Limanı ve Sedir Adası’na kadar olan bölüm, birbirine en fazla sadece 1-2 saatlik seyir mesafesinde olan birçok alternatif sunar.

Körfezin Çökertme ile Akbük arasındaki kuzeydeki sahil şeridi ile Çatı’nın batısındaki güney bölümü demirlemek açısından pek fazla seçenek sunmaz. Buralar genelde açık denize bakan kıyılardan oluşmaktadır.

Meltemin öğlen sonra etkisini arttıracağını akılda tutmak kaydıyla Bodrum’a dönüş yolu genelde ya ikiye bölünerek (Çökertme veya mazı’da bir durak yapmak kaydıyla) ya da sabah çok erken yola çıkmak ve motor seyriyle tamamlamak suretiyle yapılır.

Bu tür seyahatlerin son gecesi limana girip de yapılabileceği gibi, limana yakın bir koyda son gökyüzü şöleninden de yararlanmak suretiyle de tamamlanabilir.

Gökova’nın girintili çıkıntılı dantel gibi koyları ve büklerinin çoğu rüzgara kapalı olduğu için, su genelde çok berrak değildir.