Tuzla Koyu

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 10.02.2020
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : ali boratav, Cem Eğrikavuk

Gökova Körfezi Liman Bölgesi güney kıyılarda Koyun Burnu ile başlar. Koyun Burnu ve Tuztutan Burnu arasında Tuzla Koyu yer alır.

Batıdan doğuya 2 mil genişliğindeki bu büyük koy büyük motoryatların ve guletlerin körfezde en sevdiği demirleme noktalarından biridir.

Ayrı birer koy olarak değerlendirilebilecek üç ünlü demirleme noktası vardır:
Tuzla - Gökova
Adalı Koy
Fener Koyu
Ayrıca özellikle sakin havalarda ve gündüz molalarında güney kıyısındaki 8-10 kovuk tekneye özel dinlenme yerleri olarak kullanılabilir

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar: 

Tuzla Koyu içindeki bük ve kovukların çoğunda kıyı hızlı sığlaşır. Bazılarında kenarlarda hafif tehlikeli sualtı kayalıkları vardır. Eğer koltuk halatı ile kıçtan kara yanaşılacaksa biraz açıkta kalmak gerekebilir. Tornistan manevra sırasında kıyıya yanaşırken dikkatli olmakta fayda vardır.

Koyun tam ortalarındaki adacığın güney tarafında 70-80 metre su altı kayalıkları devam eder. Açığından geçilmesi önerilir.

Güney kıyıda tam ortalarda yer alan küçük burunun doğusunda Adalı Koy yer alır. Bu koya girerken burnun 50 metre kadar açığındaki ada ile ana kara arası sığlıktır, geçilmez.

Koy çevresinde arı kovanları çoktur. Koyun özellikle doğu tarafında yaz aylarında arı boldur. Fener bükleri şiddetli esinti nedeniyle arı açısından en rahat bölgedir.

Yanaşma, Demirleme: 

Koyun batı ucundaki [[Fener Koyu]] en güzel demirleme yeridir.

Rüzgar batıdan sert esiyorsa, alargada en güvenli konaklama yeri koyun doğu ucundaki Tuzla'dır. Biraz soluğan alsa da dip balçıktır çok iyi demir tutar.

Hava fırtınaya dönmedikçe, güney kıyıları da dahil tüm demirleme noktalarında uzun kaloma ve koltuk halatı ile güvenle kalınabilir.

Tesisler: 
Diğer: 
İletişim Bilgileri: 
Yakındaki Meteroloji İstasyonları: 

İnceburun (Yıldızadası) Marmaris Feneri

Rüzgar hızı ve yönü: 1 knot, NNE (Son ölçüm: 02/04/2020 09:10)

Yeni yorum ekle
Map: 
Navionics Yükleniyor
Windy: 
Fotoğraflar: