Yelken Donanımı

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 20.02.2018
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Cem Eğrikavuk, Mehmet Erem

Yelkenli bir teknede kullanılan hareketli donanım ve halatlar, bazı yardımcılar tarafından sabitlenir. Bunlar koçboynuzu, kıstırmaç, cem kilit ve stoperdir . Koçboynuzu, şekil olarak ismine benzer, bir halatı ya da ıskotayı sabitlemede kullanılan en basit yardımcıdır. 

1-Yük altındaki halat önce T’nin düşey koluna volta edilir, gerektiği ölçüde diğer kollara 8 şeklinde sarıldıktan sonra, mezavolta ile sabitlenir.

2-İlk voltalara bağ atmamaya dikkat etmek gerekir, sıkışan halatı çözmek zor olur.

3-Keza halat bir şekilde boşaldıktan sonra koçbynuzu tamamen çözülerek işlem yenilenir. Eğer üzerinde yük olan beden eski voltaların üzerine bindirilirse açmak zor olur.

4-Koçboynuzuna gelen halatın yönü sabitlemede çok önemli değildir. Ancak kıstırmaç veya cem kilitler, üzerlerine gelecek donanımın yönüne göre yerleştirilmiştir. Farklı bir halatı kullanmak mümkün değildir.

5-Kıstırmaç üzeri açık ya da köprülü olabilir, içinden geçen halatın çapına uygun tasarlanmıştır.

6-Cem kilit kıstırmaçtan daha değişik kalınlıklardaki halatı sabitleyebilir. Daha karışık bir yapısı vardır. Her ikisi de geliş yönüne uygun dişli yapıları sayesinde donanımı sıkıştırır ve geri kaçırmazlar.

7-Stoperler ise yine tek yönlü çalışırlar. Üzerlerine yerleştirilmiş bir kol ile istendiği zaman halat kilitlenir. Üzerinde yük olan stoperin kolu açılmaz. Önce vince birkaç tur dolanır, sonrasında açılır.

8-Direk dibinden gelen donanım yönlendiricilerden geçtikten sonra, yan yana duran stoperlere gelir. Bunlara şekilsel benzemesi dolayısıya piyano adı verilir.

9-Yanyana piyanoda duran halatları karıştırmamak için, piyano kolları üzerine isimleri yazmak adettendir. Birbirinden farklı amaçlara hizmet eden halatların farklı renklerde seçilmesinin amacı budur.


Yeni yorum ekle