Tekne Sigortaları

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 03.02.2018
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Matay

Sigorta satın alırken çok basit gözükür. 3 şeye bakarız: prim, muafiyet ve mesuliyet limiti.

Ancak bazı özel notlar ve klozlar, ileride o sigortadan ne genişlikte yararlanabileceğimizi belirler.

Öncelikle poliçe tanzim edilirken bazı bilgiler beyan etmemiz gerekir. Bunlar tekne ile ilgili boy, en, derinlik, marka, model, inşaa malzemesi, tip (motoryat, yelkenli vb), bağlandığı yer, seyir suları vb. Tüm bu bilgilerin doğru olması çok önemlidir. Çünkü sigorta şirketinin, riski değiştirecek hatalı beyan nedeni ile hasarı redetme hakkı vardır. O nedenle, özellikle marka, model, bedel ve bağlama limanı önemlidir.

Poliçe beyanında teknede bulunan elektronik ve diğer aksesuarları da bedelleri ile belirtmeniz önemlidir. Sigorta, poliçede not olarak belirtilmediyse, sigorta bedeli olarak teknenin fabrika çıkış halini kabul eder ki, fuarda tekne bakan dostlarımız bilir, tüm elektronikler, sprayhood, bimini vb bir çok şey ekstradır. Dolayısı ile poliçe tanzimi esnasında belirtilmelidir. Dıştan takma motor da muhakkak kilit alıtnda olmalıdır.

10 yaştan genç, bakımlı tekneler için artık neredeyse fiyat % 0,5 ve muafiyet de % 0,5 bandına oturdu gibi. Ama tabii ki altı da üstü de olasıdır.

Sorumluluk limiti çok önemlidir. Genelde Yunanistan istediği için isteniyor gibi bir algı var ancak, olmaz olmaz bir gün olursa ciddi ihtiyaç olabilir. Mesela marinada teknenizden başlayan bir yangın eğer yan teknelere de sıçrarsa (Alaçatı yangın hadisesi Aralık 2017), ya da pahalı bir tekne ile çatışma, 3. bir şahsın kusurunuz neticesi vefatı (2014 ya da 2015 gibi Çamlimanı'nda ölümle sonuçlanan çatışma) ya da sürekli sakatlığı temel örneklerdir. Bu gibi örneklerle sık karşılaşmasak da (iyi ki) gerçekleştiğinde yüksek maddi sonuçları önümüze çıkaracaktır. Bu tutar teknemizin bedelinin çok çok üzerinde olabilir. O nedenle tavsiyem en az 1 milyon Euro ya da USD limit talep etmektir. Bazı sigorta şirketleri bunu vermekten imtina ederler. Biraz pirmden tasarruf edeceğim diye bence bu konuda taviz vermeyin.  

Tekne sigortalarının bir önemli noktası 17 mil üzerinde 'dizayn hızı' olan tekneler için geçerlidir. Bu teknelerin, pervane, şaft gibi su altındaki aksamının oturma vb sonucu hasarlanması, ya da bu teknelerin havaya açık bir yerde demirde ya da tonozdayken, üzerinde kimse yokken batması da teminat haricidir. Bu konuyu poliçe tanziminde muhakkak aracınızla konuşun ve aksi bir ifadeyi mümkün olduğunca poliçenin notlar bölümüne açık ifadelerle yazdırın.

 

Sigorta poliçelerinde önemli asistans hizmetleri de bulunmaktadır. Bunlar şirketten şirkete değişir, okumanızı, eğer poliçenizde yeterli bilgi yoksa aracınızdan öğrenmenizi tavsiye ederim. Transfer, işlem takibi/danışmanlığı, sağlık danışmanlığı gibi önemli hizmetlerle karşılaşabilirsiniz. 


Yeni yorum ekle