Akdeniz Fasikülü, içindekiler

 

Teke Yarımadası

Son güncelleme: 10/02/20
Contributors: Cem Eğrikavuk
Map

Yediburunlar'dan Gelidonya Feneri'ne kadar olan bölge

Marmaris / Göcek'den Kaş / Kalkan'a geçiş

Kaş / Kekova rotası için Göcek çıkışı, Marmaris teknelerine göre bir avantaj. Yine de ekip uygunsa en az bir gece seyrini göze almak gerebiliyor.

Nihai kararı hava durumuna göre karar vermek gerekir. Uygun bir rüzgar yoksa, o kadar yolu motorla gitmek tatsız olabiliyor.

İlk gece için Gemile Adası veya Beştaş Limanı ertesi günkü rotayı biraz kısaltsa da, ilk günkü çıkış saatinize göre Göbün]Koyu'nun konforunu tercih edip, sabah erken yola çıkmayı hedefleyebilirsiniz. Tabi ilk geceden uzun geçişi yapmak da bir seçenek.

Kalkan'ın açıklarına geldiğinizde iki seçenek oluyor. Yaklaşık bir saatlik seyirle Kalkan'a girmek, bağlanmak, ertesi sabah tekrar aynı mesafeyi çıkıp Kaş'a devam etmek. Ya da doğrudan 2.5-3 saatlik ilave bir seyirle aynı gün Kaş'a ulaşmak. Ben Kalkan'a bayılmadığım için, hep Kaş'a devam ediyorum.

Kaş'da konaklama konusuna önceden karar vermiş olmanız gerekiyor. Kaş Marina ile Belediye limanı karadan taş atım mesafesi, ama denizden dünyanın yolu.

Kaş Belediye Limanı'nda normalde Temmuz'da yer bulmak sıkıntı olabilir. Ama turizm'deki çuvallamadan dolayı geçen sene yer sıkıntısı hiç olmadı. Akşam saatlerinde geldiğinizde liman doluysa, ilk geceyi Limanağzı'nda geçirin. Sabah 10 civarı illa çıkan charter tekneleri oluyor.

Kaş'a kendinizi attıktan sonrası keyifli. Kekova 2,5 - 3 saat mesafede. Gündüz günübirlikçi akını olsa da, aynı dönemde başka bölgelere göre koylar nispeten boş.

Tabi, haftaortasından itibaren dönüşününüzü planlamanız lazım. Kuzeybatılı rüzgarlar dönüş yolunda perişan edebiliyor. Ben yine, Kalkan ara istasyonu yapmak yerine 2-3 saat erken çıkmayı tercih ediyorum.

Yeni yorum ekle
Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.