Akdeniz Fasikülü, içindekiler

 

Teke Yarımadası

Son güncelleme: 10/02/20
Contributors: Cem Eğrikavuk

Demre Yat Limanı (natamam)

2014 yılında inşaatına başlanan marina, mendireklerin yapılması haricinde öylece durmakta. Demre merkeze yürülebilecek bir mesafede.

Çamlı Liman (Kekova)

Kekova Bölgesi'nde gezen teknelerin özellikle sezonun yoğun günlerinde çam ağaçları ve kuş cıvıltıları arasında konaklamak için kullanabilecekleri istisnai bir koy. 250 metre batı yönünde karanın içine giriyor. Yani hakim rüzgara tamamen korunaklı. Koyun üç yanı da 50-60 metre oldukça dik yükselen çam ağaçlarıyla kaplı yamaçlarla çevrili.

Değirmenlik

Sakin havalarda gecelenebilir. Daha çok gün içerisinde yüzme molaları için uygundur. Yüzeyde nefis bir soğuk su katmanı vardır. Zaten Değirmenlik deresinin ağzında yer alır.

Yediburunlar

Fethiye Körfezi'nden Doğu istikametinde İblis Burnu'nu döndükten 10 mil sonra Kötü Burunla başlar. Patara'ya kadar yaklaşık 6 deniz mili mesafeyi kateder. Genel olarak kaba dalgalıdır. Rüzgarsız havalarda bile ölü dalgalar seyri eziyete dönüştürebilir. Özellikle Batılı ve Güneyli havalarda dikkatli geçilmesi gereken bir bölgedir.

Yediburunlar boyunca işaretli demirleme noktaları görünse de çok palpa hava olmadıkça ancak kısa duraklamalar için uygun olabilir. Kalkan'a kadar gecelemeye…

İnönü Koyu

Kaş - Kekova rotasında seyrederken Uluburun'u iskelenizde tutarak K-KD istikametinde ilerlerseniz Kaş çevresindeki en keyifli koylardan biri olan İnönü Koyu'na ulaşırsınız.

Yüzmek ya da uygun havalarda gecelemek için keyifli bir alternatiftir. Gün içerisinde günübirlik teknelerin uğrak yeridir. Ama gün sonunda koy tamamen size kalabilir. Güneyli rüzgarlara açık ancak yaz boyunca hakim batılı rüzgarlara karşı korunaklıdır.

İlk bakışta görünmese de koyun sonuna kadar -botla ya da…

Fakdere/Ufakdere

Uluburun'un batısında, koyun en sonunda yer alır. Girişinde küçük bir adacık vardır. Günübirlik teknelerin uğrak noktasıdır.

Kaş

Yakın zamana kadar Güney sahillerimizin en sakin kasabalarından biri olan Kaş, son yıllarda popülerlik kazanıyor. Özellikle Bayram zamanı kalabalık diğer tatil yörelerimiz aratmıyor. Ama diğer zamanlarda hala çok da eziyet çekmeden günbatımına karşı güzel bir müzik eşliğinde içkinizi içebileğiniz, deniz kenarında apaçilerin tacizine uğramadan keyif yapabileceğiniz bir yer.

Aynı zamanda pek çok faaliyet imkanının göbeğinde: - Dalış okulları: Türkiye'nin en fazla dalgıcı Kaş'ta…

Güvercin

Kaş'ın en keyifli dalış ve şnorkel noktalarından biridir. Gecelemek için de oldukça iyi bir alternatiftir. Batılı havalardan nispeten az etkileneceğiniz bir kaç noktadan biridir.

Aletli dalış serbesttir ama Özel Çevre Koruma alanı olduğundan gerek oltayla, gerek zıpkınla avlanmak yasaktır.

Adanın kuzey tarafında dalış tekneleri için bir tonoz mevcuttur. Sabah dalış teknelerine terketmek koşuluyla kullanılabilir.

Barak Yalısı

Barak Yalısı, Yeşil Barak Köyü sahilinde, Üzümlü koyu içerisinde yer alır. Küçük, dar ama bir o kadar güzel bir yarıktır. Yarığın bitiminde küçük bir kumsalı ve kumsalın hemen arkasında başlayan bir göleti vardır. Gölet aslında sel yatağıdır. Keyifli de bir yürüyüş parkurudur.

Karaöz Limanı

Karaöz merkez sahili havaya ve soluganlar acıktır,dip kumdur, gunubırlık alargalar ıcın uygundur, Karaöz girişinde sancakta korsan koyu bulunur burada alargada daha güvenli kalınır,koyun üst yamacında kampcılar bulunur, Yine koyun ıcınde bır girinti bulunur burada balıkcılar vs ler barınır aksamları da yogundur,

Finike Marina

Setur kalitesinde, oldukça güzel bir marina. Kışlayan yabancı yatçılar bir hayli fazla. Çok hoş bir yatçı odası düzenlenmiş. Küçük bir mutfağı, orta zenginlikte bir kütüphanesi, TV, oturma grubu ile hoş zaman geçirebilecek bir ortam.

Radyofar Koyu

Bu sayfanın sadece başlığı açılmıştır. İçeriğini doldurulması için desteklerinizi bekliyoruz. Yukarıdaki "Düzenle" bağlantısını kullanarak bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.

Gök Liman

Bu sayfanın sadece başlığı açılmıştır. İçeriğini doldurulması için desteklerinizi bekliyoruz. Yukarıdaki "Düzenle" bağlantısını kullanarak bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.

Demre Çayağzı

Bu sayfanın sadece başlığı açılmıştır. İçeriğini doldurulması için desteklerinizi bekliyoruz. Yukarıdaki "Düzenle" bağlantısını kullanarak bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.

Buzağlık Koyu

Bu sayfanın sadece başlığı açılmıştır. İçeriğini doldurulması için desteklerinizi bekliyoruz. Yukarıdaki "Düzenle" bağlantısını kullanarak bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.

Tersane Koyu - Kekova

Yaz aylarında günübirlik teknelerin ve konaklamalı guletlerin rotasında olan bu koy genelde çok kalabalık oluyor.

Gökkaya Limanı

Her türlü havaya kapalı bir koy. İsmi "Liman" olsa da, karadan herhangi bir ulaşımı yok.

Likya yolu burada deniz seviyesinden geçiyor. Botla karaya çıkıp Batı yönünde keyifli bir yürüyüşle Kekova'ya bakan tepelere çıkılabilir.

Karaloz (Karalos)

Kekova adasının dış tarafında, salyangoz gibi kıvrıldıkça kıvrılan muhteşem bir koy. Gündüz günübirlik tekneler kalabalık yaratsa da, gece az sayıda tekne konaklamayı tercih ediyor.

Hamidiye Koyu

Köylülerin balıkçı kayıklarını bıraktığı bir koydur.

Kaleköy

Lokanta ve iskele mevcuttur.

Üçağız Limanı

Liman içinde genelde bölge balıkçıları ve tur tekneleri bulunmaktadır. Yelkenli ve motoryatlarda bağlanabilir. Liman içi sığ ve suyu oldukça bulanıktır.

Kisle Koyu

Soğuk su!

Sıçak Koyu

Kekova körfezinin batı ucunda sakin bir koy. Gezi teknelerinin rotasında olmadığı için bayram zamanı bile sakin.

Son derece güvenli bir demirleme alanıdır. Sert rüzgarlarda dahi solugansız, huzurla uyuyabilirsiniz.

Gündoğumları muhteşemdir.

Yarım saatlik bir yürüyüşle Aperlai antik kentine ulaşabilirsiniz. İşaretli patikayı takip edin. Asar Koyu'nu Sıçak Koyu'ndan ayıran dar bağlantının sonuna doğru Aperlai Lodge'un bahçesinden geçeceksiniz. Kapıları arkanızdan kapatmayı…

Akvaryum Koyu - Kekova

Adını hakeden koylardan biri... Kekova girişindeki adaların arasına sıkışmış bir güzellik. Bütün kalabalığına rağmen temiz kalmayı başarıyor. Pırıl pırıl bir su.

Gezi tekneleri gelmeden sabah erken saatte değerlendirmek iyi oluyor. Özellikle tatil dönemlerinde saat 10'dan itibaren epey kalabalık.

Asar Koyu

Aperlai kalıntılarının bulunduğu koy.

Batılı rüzgarlara açık olduğu için çok az tekne buraya uğrar.

Kovan Adaları

Kaş merkezli çalışan dalış okullarının popüler mekanı. Akşam onlar ayrıldıktan sonra tonozları kullanabilirsiniz, ama iyi solugan alabiliyor.

Limanağzı

Haritalarda Bayındır Limanı olarak da geçiyor, ama yerel herkes Limanağzı diyor.

Kaş'a taş atımı mesafede, ama Kaş'ın kargaşasından uzak. Botunuza güveniyorsanız burada geceleyip Kaş merkezin imkanlarından faydalanabilirsiniz.

İsterseniz beach'lerin önlerindeki iskelelere bağlanabilirsiniz. En Güneyinde, en dipte yer alan Nuri's Beach'in önlerinde demirlerseniz sabah güneşinden etkilenmez, geç saatlere kadar uyuyabilirsiniz.

Bölgenin hakim rüzgarı Batılı olmasına karşın…

İnceboğaz - Kaş

Bu sayfanın sadece başlığı açılmıştır. İçeriğini doldurulması için desteklerinizi bekliyoruz. Yukarıdaki "Düzenle" bağlantısını kullanarak bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.

Hidayet Koyu

Bu sayfanın sadece başlığı açılmıştır. İçeriğini doldurulması için desteklerinizi bekliyoruz. Yukarıdaki "Düzenle" bağlantısını kullanarak bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.

Kaş Belediye Limanı

Kaş'ın göbeğindeki liman...

Bir yandan Kaş merkeze iki adım yürüyüş mesafesinde olmanın keyfi...

Bir yanda sürekli giren çıkan gezi tekneleri, aktarma yapan guletler. Kimin zinciri kimin üzerinde belli değil.

Limanı çevreleyen barlardan gelen müzik sesi geceyarısı biraz daha makul bir seviyeye inse de sabaha karşı 03:00'e kadar devam ediyor.

Nisan ortasından itibaren yer bulmak zorlaşıyor. Mayıs ayı yaz ortasından bile zor olabilir, çünkü tüm ticari tekneler suya…

Kaş SETUR Marina

472 yat kapasiteli marinanın kara kısmında 160 tekne kapasiteli çekek alanı da bulunmaktadır. Marinada 7 adet yüzer iskele ve 1 adet de dalgakıran yer almaktadır. Bununla beraber süper ve mega yatlar da dahil olmak üzere her boyda teknenin yanaşması için elverişli su derinliği ve bağlanma imkanlarına sahiptir.

Bucak Denizi

Kaş ile Çukurbağ Yarımadası arasında kalan Bucak Denizi geniş bir coğrafyada, Üçağız'dan sonra her mevsim barınabileceğiniz tek alternatiftir. Girişinde sizi karşılayan Köfte Adacığının her iki yanı da geçişe müsaittir. Önce güneye, sonra doğuya kıvrılan Bucak Denizi'nin sonlarına doğru Kaş SETUR Marina yer alır. Marinanın hemen karşısında yarım adanın koparcasına inceldiği İnce Boğaz yer alır. Marina ile İnceboğaz arasında kalan bölgede sezon boyunca alarga tekneler mevcuttur.

Hemen…

Patara

Geçişlerde dahi pek yaklaşılmaması önerilen çok uzun ve sığlık bir plajdır.

Kaputaş Plajı

Kalkan Limanı'na 4,5 dm, Kaş Limanı'na 11,5 dm mesafede yer alır. Dünyaca ünlü bir plajdır. Yukarıdan izlendiğinde mavinin en güzel tonlarını görmek mümkündür.

Yılın hemen her zamanı dalgalıdır. Yaz aylarında sabah erken saatlerde sakin yakalamak mümkün olabilir.

Kalkan

Yazları yabancı turistlerin çok olduğu bir limandır.

Yeşilköy Limanı - Kalkan

Berrak suyu, uygun derinlikleri ile popüler bir koydur. Kalkan'dan kalkan tur teknelerinin uğrak noktasıdır.

Yediburunlar'dan Gelidonya Feneri'ne kadar olan bölge

Marmaris / Göcek'den Kaş / Kalkan'a geçiş

Kaş / Kekova rotası için Göcek çıkışı, Marmaris teknelerine göre bir avantaj. Yine de ekip uygunsa en az bir gece seyrini göze almak gerebiliyor.

Nihai kararı hava durumuna göre karar vermek gerekir. Uygun bir rüzgar yoksa, o kadar yolu motorla gitmek tatsız olabiliyor.

İlk gece için Gemile Adası veya Beştaş Limanı ertesi günkü rotayı biraz kısaltsa da, ilk günkü çıkış saatinize göre Göbün]Koyu'nun konforunu tercih edip, sabah erken yola çıkmayı hedefleyebilirsiniz. Tabi ilk geceden uzun geçişi yapmak da bir seçenek.

Kalkan'ın açıklarına geldiğinizde iki seçenek oluyor. Yaklaşık bir saatlik seyirle Kalkan'a girmek, bağlanmak, ertesi sabah tekrar aynı mesafeyi çıkıp Kaş'a devam etmek. Ya da doğrudan 2.5-3 saatlik ilave bir seyirle aynı gün Kaş'a ulaşmak. Ben Kalkan'a bayılmadığım için, hep Kaş'a devam ediyorum.

Kaş'da konaklama konusuna önceden karar vermiş olmanız gerekiyor. Kaş Marina ile Belediye limanı karadan taş atım mesafesi, ama denizden dünyanın yolu.

Kaş Belediye Limanı'nda normalde Temmuz'da yer bulmak sıkıntı olabilir. Ama turizm'deki çuvallamadan dolayı geçen sene yer sıkıntısı hiç olmadı. Akşam saatlerinde geldiğinizde liman doluysa, ilk geceyi Limanağzı'nda geçirin. Sabah 10 civarı illa çıkan charter tekneleri oluyor.

Kaş'a kendinizi attıktan sonrası keyifli. Kekova 2,5 - 3 saat mesafede. Gündüz günübirlikçi akını olsa da, aynı dönemde başka bölgelere göre koylar nispeten boş.

Tabi, haftaortasından itibaren dönüşününüzü planlamanız lazım. Kuzeybatılı rüzgarlar dönüş yolunda perişan edebiliyor. Ben yine, Kalkan ara istasyonu yapmak yerine 2-3 saat erken çıkmayı tercih ediyorum.

Yeni yorum ekle
Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.