Skiros

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 06.09.2017
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Mehmet Erem

Skiros adasının limanı Linaria diye biliniyor. Diğer birçok batı ve güney Yunan adasında olduğu gibi liman küçük. Asıl büyük şehir Chora, yukarda Korsanlardan korunmak için yapılmış. Oldukça büyük bir ada Skiros. Ege denizinin ortasında en yakın komşusundan bayağı uzakta. Kuzey Sporadesler grubunda aslında, bu yüzden kuzeyi ağaçlık. Ama güneyi, aynı başka Kiklad adalarında olduğu gibi tamemen çıplak. Feribotlarını Yunan devleti onlara sefer düzenlemeyince, kendi paralarıyla almışlar. Adı, gençliğinde bu adada yaşadığı rivayet olan, meşhur savaşçı Akillheus’a itaf edilmiş masmavi renkte koca gemi limana her girdiğinde, "Zaragusta" çalıyor, bangır bangır )). Kaçırmak mümkün değil.

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar: 

Batı ve Kuzeyden gelirken Valaksa Boğazı içinde derinlikler 3 metre ve üstü olarak belirtilmiş, geçiş mümkün.

Yanaşma, Demirleme: 

Standart olarak güneydoğu beton rıhtıma demir atıp kıçtankara olunuyor. Bazısında tonoz bulunabilir.
Güneydeki rıhtıma aborda olmak mümkün ancak feribot yanaştığında uskur suyu ciddi akıntı yaratıyor, iyi bağlanmak şart.
Liman küçük ve popüler olduğu için yer bulmak sorun olursa alternatif, feribotun manevrasına engel olmayacak tarzda alargada durmak ya da hemen kuzeydeki koya demirlemek uygun olur.

Tesisler: 

Linaria, feribotun yanaştığı şirin bir yer. Sahilde alışveriş için 2-3 tane market, birkaç turistik eşya mağazası ve 4-5 tane taverna var. Hiçbiri çok matah değil. Chora yemek açısından daha iyi.
Liman görevlisi çok içten, her türlü yardıma koşuyor. Sahilde elektrik ve su bulmak mümkün. Aynı zamanda tuvalet ve duş mevcut. Bir bölümde ufak tefek tamirlerin yapılabileceği bir atölye ve çamaşırhane mevcut. Güney rıhtımına yanaşıp mazot alınabilir.

Diğer: 
İletişim Bilgileri: 
İmkanlar: 

Yeni yorum ekle
Map: 
Navionics Yükleniyor
Windy: 
Fotoğraflar: