Sitia

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 07.10.2018
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Cem Eğrikavuk

Kuzey Girit'in en doğudaki limanı. Havaalanı ve büyük limanı sayesinde bölgenin ticaret merkezi olmuş. Şehirde ufak bir kale dışında tarihsel bir malzeme yok ama uzun kumsalı, restoranları ve barları ile yine de turist çekmeyi başarıyor. Doğu Girit'de yapılacak turlar için iyi bir üs olabilir.

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar: 
Yanaşma, Demirleme: 

Kuzeyden yaklaşırken ilk görülen büyük iskele feribotlar için, özel tekneler yanaşamıyor. Biraz daha güneydeki mendireğe girmek gerekiyor.

(Gece yaklaşımlarında; feribot iskelesinde çakar yeşil fener var. Mendirek girişindeki kırmızı / yeşil fenerler ise sabit yanıyor.)

Limanın kıymetli tarafı güneydeki mendireğin içi. Ama tabi ki yerel tekneler doldurmuş durumda. En ucu da sahil güvenliğe ayrılmış.

Misafir tekneler limanın kuzey tarafına abordo oluyor. Kara tarafında balıkçı tekneleri durmasına rağmen epey bir yer var. Rehber kitaplarda gerektiğinde üstüste yanaşmak gerektiği yazıyor.

Bir sebepten demir atmak gerekirse; ortalıkta çok tonoz var. Sıkıntı olabilir.

Liman kuzey ve batılı havalara çok iyi korunaklı. Doğulularda biraz solugan alabilir. Güneyli havalarda ise büyük mendirek çok rahatsız oluyormuş.

Tesisler: 

İskelelerde kartlı elektrik ve su sistemleri var. Ancak kart bulmak sıkıntılı. (2018 Ekim) Teorik olarak Town Hall ismindeki devlet dairesinden satılacak. Oradakiler işi yakındaki birkaç otele yönlendirmiş. Fakat otellerde kart kalmamış. Neyseki pek çok pedestalde açık su ve elektrik hatları var. Onlardan kullanıyorsunuz.

Diğer: 

Orta ölçekli bir şehir. Keyifli lokantalar var. Özellikle Zorba tavsiye ediliyor.

İskelenin arka sokağında küçük bir bakkal var. Büyük market 750 metre mesafede.

İletişim: 
İmkanlar: 

Yeni yorum ekle
Map: 
Navionics Yükleniyor
Windy: 
Fotoğraflar: