Sürümler

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 09.02.2017
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Cem Eğrikavuk

Sürüm Olayı

Wiki ile ilgili pek çok kişinin derdi "Ulan, biri yanlış birşey girerse, tüm yazdıklarımızı silerse, bütün emek boşa mı gidecek" şeklinde.

Wiki'nin espirisi, tüm değişiklikleri kayıt altında tutması. Basit bir yedeklemeden bahsetmiyoruz. X tarihli yedeğe geri dönmemiz gerekmiyor. Tüm sürümleri ilk yazıldıkları şekilde tutuyor.

Herhangi bir sayfanın geçmişini görmek için sayfanın sağ üstündeki "Sürümler" bağlantısına girin. Örneğin Okluk'un seveni çokmuş:
http://www.wikiderya.org/node/426/revisions

Buradaki karşılaştır butonu kullanarak iki sürüm arasındaki farkları rahatça görebilirsiniz, özellikle son sürümde "neyi değiştirmiş bu adam" sorunuzun cevabını rahatça bulurusunuz.

"Geri al" butonu ile eski bir sürümü esas yayına sokabilirsiniz. Bu mevcut sürümü silmez, geri iter.

"Sil" butonu eski bir sürümü komple siler. Bunla ilgili ayrı bir mesaj atacağım.

Bu mekanizma sayesinde, login yapmamış insanlara dahi düzenleme yetkisi verebiliyoruz, ard niyetli saldırılardan korkmuyoruz, vs...

Peş Peşe Sürümler

Sayfalar yapılan tüm sürümler zaman sınırı olmaksızın saklanır. Çok ileri bir tarihte, aşırı fazla sürüm yüzünden sistemin çalışmaması durumunda Yazarlar Kurulu'nun onayı ile bu karar değiştirilebilir. (Çok ileriye not: Bilgisayarların gelişim hızından daha hızlı bir şekilde sürüm yayınladıysanız, helal olsun size!)

Sürüm silinebilecek durumlar:
- İlgili sürümün hukuki sorun içerebilecek olması
- ilgili sürümde hiç bir katkı değişiklik olmaması, boş olması. Bu durumda önce yazar bilgilendirilmeli, silinmeden kendi gözleriyle görmesi sağlanmalı. "Ben yazmıştım, siz silmişsiniz" durumu olmasın.
- Aynı kişinin peş peşe yaptığı değişiklikler tek sürüm olarak değerlendirilmeli, ara sürümler silinmeli. "Peş peşe"nin tanımı : 48 saat içinde. Yazarın kendi hatalarına karşı, tercihan son değişikliğini yaptıktan sonra 24 saat beklenmeli. Sürüm silme yetkisi olan yazarlar, kendi ara sürümlerini hemen silebilirler.


Yeni yorum ekle