Panteli Koyu

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 02.03.2019
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : ali boratav

Leros'un ana limanı Lakki denir, ama Türk amatör denizcileri için merkez liman Panteli Koyu'dur. küçük bir mendireği vardır. Kış, erken bahar aylarında burada balıkçı teknelerine aborda olup kötü havalarda sığınırsınız, yaz aylarında ise koyun güney kıyılarında kıçtankara yanaşır ve akşamüstü botunuza atlayıp Leros'un en sempatik tavernalarının yolunu tutarsınız.
Evet, Panteli de oldukça korunaklı bir mendirek vardır. Buraya boş zamanlar salmalı tekneler de rahatça kıçtan kara ya da aborda olarak yanaşabilirler. Ama bu liman esasında Leros doğu kıyısı balıkçılarınındır. Özellikle sezon ortası burada yanaşmak çok zordur. Ama koyun batı kıyılarında kayalara demir profil saplamalar yapılmıştır. Uzunca bir demir atıp bu kıyılara kıçtan kara yanaşıp güvenle konaklayabilirsiniz.
Konforu bozan tek konu açıktan geçen Dodakenissos feribotlarının gecenin münasebetsiz saatlerinde yarattığı iri kıyım dalgalardır. Ama bu da önemli bir konu değildir çünkü 15-20 metre derinliklere 50-60 metre döşeyeceğiniz demir zeminde iyi tutunur. Genellikle bu gemilerin yarattığı yüksek dalgalar teknenize birkaç baş-kıç yapmaktan başka tesir etmez. Yeter ki rüzgar poyraz ya da gündoğusuna dönmesin...

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar: 

Kıyılarda tehlike yaratacak sığlık ve kayalık yoktur.
Koyda yüksek yoğunluk olduğunda, çok sakin havalarda mendireğin önündeki alana uzun bir kaloma ile kıçtan kara yanaşıp gecelemek de mümkündür. Ancak çok dikkatli olunuz ve çapanın zemine sağlam saplandığından kesinlikle emin olunuz. Çünkü açık denizden geçen gemilerin yarattığı dalgalar çapayı zeminden koparabilir.

Yanaşma, Demirleme: 
Yakındaki Meteroloji İstasyonları: 

Bodrum Yalıkavak Gemitaşı Fener

Rüzgar hızı ve yönü: 6 knot, W (Son ölçüm: 30/09/2020 00:59)

Hüseyinburnu Feneri (Light House)

Rüzgar hızı ve yönü: 3 knot, WNW (Son ölçüm: 30/09/2020 01:18)
Tesisler: 

Kıyıda çok güzel iki üç kumsal tavernası vardır. Zorba, Türk amatör denizcilerin buluşma noktasıdır ve ortalama lezzet standartlarını her zaman tutturur. Koyun batı kıyısındaki Castle Taverna bazen "gel-gel" mantığıyla Türk amatör denizcilere yaptığı yüksek volümlü Sezen Aksu ve Tarkan konserleriyle bayıcı olabilir.

Diğer: 

Bu güzel koyda demirlediğinizde tepelerdeki yel değirmenleri ve kaleye bir taksi ile gezintiye gitmek kolay ve keyifli bir seçenektir. Bir kaç kez Panteli'de demirleyen denizciler yukarı mahallede gerçek bir lezzet mabedi olan Dimitris Ouzeria'yı keşfe çıkabilirler.
Dimitris'in lezzet turu 12 Adalar'da görül rahatlığıyla ilk 5 içine girer.

İletişim: 
İmkanlar: 

Yeni yorum ekle
Map: 
Navionics Yükleniyor
Windy: 
Fotoğraflar: