Navplion

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 04.06.2019
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Cem Eğrikavuk

Argolikos körfezinin en kuzeyindeki liman şehri.

Şehir çok etkileyici, çok keyifli. Daracık sokaklarına kurulu onlarca (yüzlerce?) cafe, bar, restoran ve dükkan arasında saatlerinizi geçirebilirsiniz.

Daha yaklaşırken sizi burundaki tepeye kurulu bir kale, daha yüksek tepeye kurulu kocaman Venedik kalesi ve burnu döner dönmez karşı kayalıklar üzerinde bir kalecik karşılıyor.

Limanın kendisi ise o kadar sevimli değil. Şehir ile arası devasa bir otopark olarak kullanılıyor. (Ama bu sayede şehir içinde neredeyse hiç araç yok.)

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar: 

Limana girerken mendirek ucundaki yeşil fener tarafından girilmeli. Adayla arasındaki kırmızı şamandıra derin alanı sınırlıyor.
Limanın güneyi 6-7 metre derinliğinde. Kuzey yarısı 1 metrelere kadar iniyor, mendireğe yaklaşılmamalı.

Yanaşma, Demirleme: 

Limanın batı yarısı feribot ve yerel gezi teknelerine ayrılmış. Ziyaretiçler doğu tarafına yanaşıyor.

Demir atarak kıçtan kara olunuyor. Oldukça düzgün bir bağlama alanı var. Yanaşırken hava olmasa da, öğleden sonra sertleşebileceğini öngörerek oldukça uzun bir demir döşenmeli. Tam güneyden esen sorun değil, ama çapraz esmeye başladı mı ortalık karışabiliyor. Kuzeyli havalarda barınılamadığı söyleniyor.

(Limana yanaşırken kendini görevli ilan etmiş biri iplerinize yardımcı olup karşılığında 10 Euro istiyor! Tonoz yok, birşey yok. 'Ne karşılığında?' deyince, 'bağlanmaya yardımcı oldum ya' diyor. 'Biz bir port police'e soralım. Gerekiyorsa öderiz. Yoksa istemediğimiz bir yardım için para ödemeyiz' deyince söylene söylene gidiyor.)

Tesisler: 

Liman başkanlığı 1.5 kilometre mesafede, Meg. Alexandrou caddesi üzerinde.

Elektrik yok. Suyu görevli gelip rögar kapaklarını açıp saat bağlayarak veriyor.

Marketler ve donanımlı bir nalbur limanın doğu çıkışındaki Mpoumpoulinas caddesinde

Diğer: 

Kasabada onlarca restoran var ve hepsi ortalama bir kalite tutturuyor. Turistik alanın biraz dışına çıkılmak isterseniz, Pidalio Tavern öneriliyor.

Mikines Antik Kenti

Limandan 24 kilometre mesafede bölgenin en önemli antik yerleşimlerinden biri olan Mikenes var.

Sadece antik kalıntılar ile değil, kurulu olduğu tepenin manzarası ile de dikkat çekici. Müzesi özellikle güzel düzenlenmiş. (Ama yakın zamanda Atina veya Girit'i ziyaret etmiş/edecek olanlar için fazla gelebilir.)

Girişten önceki büfe su almak için son imkan. Şehir veya müze tarafında içecek yok. Ve tepe çok çıplak!

Otobüs gidiş-gelis 6.40€. Kente giriş 12€, müze dahil. Otobüsler Andrea Siggrou caddesinden kalkıyor, köşede Coffee Island dükkanı var. Saatleri çok sık değil, önceden kontol etmekte fayda var. http://www.ktel-argolidas.gr (Haziran 2019: 10-12-14 gidiş, 11-13-15 dönüş.)

İletişim: 
İmkanlar: 

Yeni yorum ekle
Map: 
Navionics Yükleniyor
Windy: 
Fotoğraflar: