Bulutlar

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 24.02.2017
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Hakan Tiryaki, Mehmet Erem

Stratus-St

Bu bulutlar genellikle gri renkte olup, düzgün ve tabaka şeklinde, sise benzeyen bir buluttur. Birbirine paralel şerit-ler halinde bulunurlar. Gökyüzünde ince bir perde (tül) halinde bulunduğunda, dumanlı bir görüntü verirler. Bu bulutun karakteristik yağışı çisentidir. Stratus bulutu genellikle su damlacıklarından oluşurlar. Stratus’lar, stratocumulus’lerin alçalmasıyla oluştuğu gibi, yerdeki sisin yükselmesiyle de oluşabilirler. Bu bulutlar rüzgarlı havalarda lifli bir görüntü kazanırlar. Altostratus’lerden güneş ışınlarını geçirmemesiyle ayrılabilirler.

Nimbostratus –Ns

Bu bulutlar koyu gri renkte, şekilsiz bulutlardır. Genel olarak yağmur ve kar şeklinde yağış yaparlar. Nimbostratus bulutları, su damlaları, kar buz kristalleri, kar taneleri ve bunların karışımlarından oluşur. Nimbostratus’ler daha koyu olup, ay ve güneş ışığını hiç geçirmezler.

Cirrus –Ci

Lif şeklinde dar şeritler halinde, ucu kıvrık tüy şeklindedir. İpek gibi ince olup, gölge meydana getirmezler. Yaz aylarında fazla görülürler.

Cirrocumulus –Cc

Küçük, beyaz, yuvarlak kütleler halindedirler. Genellikle gölge meydana getirmezler.

Cirrostratus - Cs

Çarşaf gibi beyaz, ince bir örtü şeklindedirler.Gökyüzünü tamamen veya kısmen kaplarlar. Güneş ve ayın etrafında hale meydana getirirler.

Cumulunimbus

Dikine yükselen, sütun ve pamuk yığınları halinde yoğun ve koyu bir buluttur. Bu bulutların üst kısmı buz kristallerinden, alt kısmı da su damlacıklarından meydana gelmiştir. Cumulonimbus bulutu sağnak yağışla birlikte, şimşek ve gök gürültüsü meydana getirir.

Stratocumulus – Sc

Bu bulutlar gri renkli, yuvarlak kütleler ve tomarlardan meydana gelip, uzun sıralar halinde gökyüzünü kaplarlar. Aralarındaki boşluklardan gökyüzünü görmek mümkündür. Stratocumulus bulutları su damlacıklarından, nadiren de kar ve buz kristallerinden oluşurlar.

Altocumulus – Ac

Küçük, yassılaşmış veya yuvarlak kütleler halindedirler. Genellikle aşırı soğumuş su damlacıklarından oluşurlar. Çok düşük sıcaklıklarda buz kristallerinden oluştukları zaman daha saydamdırlar.

Altostratus –As

Yatay oluşumlu, düzgün bir örtü veya perde görünüşlü, grimsi veya mavimsi renkte bir bulut tabakasıdır. Gökyüzünü tamamen veya kısmen kaplar.İnce olan bölgelerinden güneş buzlu cam arkasından görüldüğü gibi görünür. Geceleri ay olmadığı zaman altostratus ile nimbostratus karıştırılabilir. Yağmur ve kar şeklinde yağış mevcut ise bu bulut nimbo-stratus, yoksa altostratus’tür.

Cumulus - Cu

Karnabahar görünüşlü, pamuk yığınlarını andıran, dikine gelişmiş bulutlardır. Bu bulutların üst kısımları beyaz ve kubbe şeklinde, alt kısımları koyu renkli, hemen hemen düzdür. Dikine gelişmesi çok fazla olursa, yağmur ve sağanak şeklinde yağış yaparlar. Gökyüzünde parçalı bulutlu bir görünüm oluştururlar. Bu bulut, su damlacıklarından, sıcaklığın düşük olduğu durumlarda da buz kristallerinden oluşur. Cumulus’ler stratus’lerin şekil değiştirmesinden meydana gelebilir. Cumulus’ler tepelerin kubbe şeklinde ve daha büyük olmaları nedeniyle altocumulus’lerden ve stratocumulus’lerden ayırt edilebilir.


Yeni yorum ekle