Antalya Körfezi Geçişi

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 20.01.2017
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Bulent Buyukdag, Cem Eğrikavuk, Mehmet Erem
Map: 
Navionics Yükleniyor

Antalya Körfezi geçişi kıyı seyrine alışık denizciler için farklı tecrübeler sunar. Antalya Körfezini burundan buruna geçilmesi halinde yaklaşık 3000 metre derinliklerle karşılaşmak mümkündür. Gelidonya Burnu'nu geçtikten 5-6 mil sonra kara bağlantısı tamamen kopar. Yaklaşık 80 mil boyunca herhangi bir kara parçası görülmez. Rüzgar yaz aylarında ekseri lodos yönünden gelir. Dalga boyu yüksek olsa da genellikle kırılan dalgalarla karşılaşılmaz.

Dalga mesafeleri uzun olduğundan rahatsız etmez. Ege ve Doğu Akdeniz'de 15-20 bahri milde dalgaların yarattığı rahatsızlık burada hissedilmez. Ancak yüksek havalarda dalga boyları korkutacak kadar yükselir.

Hava yaz aylarında çok sıcaktır. Sabah saatlerinde rüzgarı bulmak talih işidir. Genellikle öğleden sonra, 13 sularında rüzgar çıkar, geceye kadar devam eder.

Afrika kıyısından kopan dalga ve rüzgar, herhangi bir engele çarpmaksızın bu sulara gelir.

Mayıs ve Eylül-Ekim ayları kararlı rüzgarları nedeniyle bu geçişi zevkli kılar. Ekim sonuna doğru nadiren kuzeyli havalar kaçak yapar.

Batı-Doğu arasında seyrü sefer yapan yelkenciler genellikle; Kekova-Ceneviz Lİmanı- Alanya- Bozyazı rotasını takip ederek bu günlük seyirlerle geçişi tamamlarlar.

Günlük Seyirler ;

Kekova- Ceneviz Limanı için 40 mil,

Ceneviz Limanı -Alanya marina için ; 71 mil, (Bu geçişte telefon bağlantısı 6 saat kadar kopar)

Alanya Marina-Bozyazı için : 69 mildir.

Ceneviz Limanında ikmal olanağı yoktur. Öte yandan ikmal gereksinimi olmayanlar henüz açılmamış olan Gazipaşa limanını da tercih edebilirler.

En uzun ve etkileyici geçiş, doğrudan karşı kıyıya, 120 millik Gelidonya burnu-Anamur Burnu geçişidir. Gemi trafiği pek azdır. Ceneviz limanı-Alanya geçişindeki hava koşullarının benzerleri burada da vardır. Tüm gün devam eden ıssızlık ayrı bir keyif verir. Telefon bağlantısı 12 saat kadar kopar.


Yeni yorum ekle

1. Sazak Limanı
∨ ∨ ∨    Devamı...    ∨ ∨ ∨


2. Cineviz Limanı
∨ ∨ ∨    Devamı...    ∨ ∨ ∨


3. Kemer
∨ ∨ ∨    Devamı...    ∨ ∨ ∨

   3.1. Ayışığı
∨ ∨ ∨    Devamı...    ∨ ∨ ∨


   3.2. Kemer Marina
∨ ∨ ∨    Devamı...    ∨ ∨ ∨4. Antalya
∨ ∨ ∨    Devamı...    ∨ ∨ ∨

   4.1. Antalya Setur Marina
∨ ∨ ∨    Devamı...    ∨ ∨ ∨


   4.2. Antalya Kaleiçi Marina
∨ ∨ ∨    Devamı...    ∨ ∨ ∨


   4.3. Antalya Yeni BB
∨ ∨ ∨    Devamı...    ∨ ∨ ∨5. Alanya Marina
∨ ∨ ∨    Devamı...    ∨ ∨ ∨


6. Gazipaşa Limanı
∨ ∨ ∨    Devamı...    ∨ ∨ ∨