Akdeniz Fasikülü, içindekiler

 

Anamur Burnu-Mersin Körfezi Seyrüsefer

Son güncelleme: 09/04/17
Contributors: Bulent Buyukdag, Erol Akyigit

Antalya Körfezinin batı ucunda bulunan Gelidonya Burnunu geçtikten 103 bahri mil sonra  36 derece 55 Dakika 80saniye N 32 Derece 32 dakika 08 saniye E noktasına denk Sündürme Burnu bordalanır. Sündürme burnu bordalandığında karşınızda duran en uçtaki burun Anamur Burnudur. İşte batı-doğu doğrultusundaki en sıkıntılı bölgeye geldiniz.Bir tarafınız Türkiye diğer tarafınız Kıbrıs. Buradan Mersin Körfezine kadar olan bölgedeki genel seyrü sefer şartları şu şekilde özetlenebilir.

Batı Akdeniz'e benzemez. Hava iyi kollanmalıdır. Zira sığınacak yerlerin sayısı çok azdır. Navionics gibi haritalarda demirlemeye uygun denilen yerler genellikle güvensizdir. Genel sığınma yerleri, Bozyazı Limanı, Doğu esmediği zamanlarda Kızıl Liman, Aydıncık Limanı, Tisan, Boğsak Koyu, Taşucu limanı, Kumkuyu Marina, ODTÜ barınağı, Erdemli Balıkçı Limanı ve Mersin Marina ve Mersin Liman'dır. Yol üzerinde Ovacık liman olarak gösterilse de,  dip bilgisi yoktur ve çimento fabrikası mendireğinde sürekli yükleme/boşaltma nedeniyle çok gürültülüdür. Barınak önü alargada durulmaz, çok solugan alır. Bu muazzam koy ve alanlar ne yazık ki, Nükleer Santral sahası içinde kalmaktadır.

Görüldüğü üzere 100 millik yolda ancak her 20 milde bir sığınma yeri vardır.

Bu bölgede yaz aylarında hakim rüzgarlar, sabahları poyraz, öğleden sonra lodostur.

Batı yönünden Anamur Burnuna doğru gelirken, coğrafi şekiller iyi takip edilmelidir. Dağların yüksekliği nedeniyle sabah rüzgarı karadan bir  mil açıkta bulunur.

Sabah saat 9'dan itibaren rüzgar kalır. Daha saat 14'e kadar rüzgar çıkmaz. Yaz ayları için çok sıcaktır. Kıyıya yakın motor seyri yapılacaksa, topuklar az olsa da, dikkat edilmelidir. 

Öğleden sonra çıkan rüzgarlar dalga kaldırır. Bunun nedeni özellikle taşucu'na yaklaştıkça artan ters akıntıdır. Kimi zaman 1,5 bahri mili bulan bu akıntı rüzgarın da ters olması nedeniyle, sık aralıklı, düzensiz, 0,5- 2 metre arasında dalga yapar.

Taşucu'na yaklaşırken oynak kum bankınaçok dikkat edilmelidir.  İnceburun(36,11,59N-33,55,19E) Güney şamadırasına muhakkak uyulmalıdır.

Taşucu geçildikten sonra Göksu deltası bordalanır. Burada hava danaz yapar. Rüzgar sertler.

Açıktan yapılan seyirlerde Kıbrıs çevirmesine girilir. Rüzgar karışır. Rüzgarlı havalarda deniz rüzgardan bağımsız akıntının da etkisiyle karışık dalga yapar.

Göksu deltası geçildikten sonra yol üzerinde Kumkuyu'ya kadar fener yoktur. Kumbankları çoğu kere görünmez. Gündüz gözcüde olmak lazım gelir. Gece ise kıyıya yakın seyirden özellikle kaçınmak gerekir.

Bu bölge, Batı Akdeniz'e benzemez. Karadan 1 mil açıkta bile suyun derinliğinin 6-7 metreye düştüğü alanlar vardır.

Göksu deltası-Mersin arasında açıkta, küçük amatör balıkçı tekneleri ve yüzen insanlar görülür. Amatör tekneler gece ışıksız da olabilir. 

Çok nadiren, Aydıncık- Yeşilovacık arasında Karayel-Yıldız'den hava  kaçak yapar. Bu durumda yapılması gereken en doğru şey mümkün olduğunca açığa çıkmaktır. Zira karaya yaklaştıkça dağlardan cıvarna yıldırım gibi düşer.

 

 

 

Yeni yorum ekle
Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.