Alimia

Birincil sekmeler

Son Değişiklik : 03.03.2019
Bu sayfaya katkıda bulunanlar : Cem Eğrikavuk

Chalki adasının karşısında, üzerinde yerleşim olmayan bir ada. Batı yönünden girilen büyük bir koy, içeride iki ayrı bölgede demirleme imkanı veriyor.

Koyun doğu ucunda iki kilise ve yerleşim kalıntıları var. Harabelerin arasındaki kilisenin hala temiz tutuluyor ve hatta içerisinde mum yakılıyor olması şaşırtıyor. Kuzey tepenin üzerinde görülen gözetleme kulesi yıkıntıları ise sıkı bir tırmanışın ödülünü muazzam manzarası ile veriyor.

Güney ucunda ise Alman askerlerinden kalma barakalar var. Barakaların kendilerinin estetik bir değeri yok, ama duvarlarında askerler tarafından çizilmiş ilginç resimler var. Binaların kendisi de, geçici bir işgal kuvveti için iddialı inşaat tarzıyla dikkat çekiyor.

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar: 

Chalki adası ile aradaki geçişte sağlı sollu kayalar var. Dikkatli olunmalı.

Güney koya dönülürken sığlık içeri doğru epey uzuyor. Suyun rengi belli ediyor.

Bu sığlık ile, Güney sahili arasında bir batık var. Normalde üzerinde bir şamandıra var. Şamandırayı göremezseniz; ya giriş burnuna yakın, ya da askeri barakaların önüne doğru demirleyin.

Yanaşma, Demirleme: 

Doğu koyda 5-7 metrelere demir atıp alargada durulabilir. Hava esiyorsa batıdan rahatsız edici dalgalar gelebiliyor. İlk kilisenin üzerinde olduğu küçük burun biraz koruma sağlıyor.

Güney koy biraz daha korunaklı, kıçtan kara olmak mümkün, ama 8-9 metreye demirleyip alargada durmayı tercih edebilirsiniz. Tertemiz suda erişte alanlar ile kumluk bölgeler çok rahat gözüküyor.

Batığın yanındaki tonoza bağlı şamandırayı hafif havalarda gecelemek için kullanabilirsiniz. Halatların bakımlı olduğu söylenemez. (Gündüz günübirlik ticari tekneler kullanıyor.)

Tesisler: 
Diğer: 
İletişim: 
İmkanlar: 

Yeni yorum ekle
Map: 
Navionics Yükleniyor
Windy: 
Fotoğraflar: